HIFK:n uuden hankinnan siirrossa isoja epäselvyyksiä

HIFK tiedotti lauantaina hankkineensa riveihinsä 27-vuotiaan jenkkihyökkääjän Corey Elkinsin. Nyt siirtoon on tullut kuitenkin mutkia matkaan.
Yhdysvaltalaisen lehden News-Sentinelin mukaan Elkinsin tuoreimman seuran Fort Wayne Kometsin päävalmentaja Al Sims ei ole kuullutkaan tapauksesta ja epäilee siirtouutisten pätevyyttä.
– Hän on NHL-seura Anaheim Ducksin sopimuksen alaisena ja heidän pitäisi vapauttaa hänet siitä, jotta hän voisi lähteä. Ducksissa he ovat kuitenkin nyt todella kiireisiä työsulun loputtua, Sims sanoi.
– Olisi muutenkin kummallista, että hän olisi pelannut vielä kaksi ECHL-peliä, jos hän oikeasti olisi lähdössä. Niin voi tapahtua, mutta tässä vaiheessa hän on Anaheimin alaisuudessa ja hänet on määrätty meille pelaamaan, ECHL-seuran päävalmentaja jatkoi.
News-Sentinelin toimittajan Blake Sebringin mukaan ei olisi yllätys, jos Elkins nostettaisiin pian takaisin AHL:n puolelle. Elkins pelasi alkukauden Norfolk Admiralsin riveissä, jossa on oltu tyytyväisiä hänen tekemisiin.
Siirto HIFK:hon onkin siis saanut erikoisia piirteitä ympärelleen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Jesse Puljujärvi rymisteli itsensä Florida Panthersin valmentajan suosioon: ”Pidin todella paljon siitä”
- Patrik Laine ratkaisi – näin suomalaiset pelasivat NHL-kierroksella
- Aleksandr Ovetshkin rikkoi NHL:n maaliennätyksen – katso historiallinen osuma!
- Jesse Puljujärvi sai huippu-uutisen NHL:stä!
- NHL:n kärkiseura kutsui Liiga-hyökkääjän!
- Toimittaja: Maajoukkuepuolustaja jättää Liiga-seuran!
- Nyt hereillä! Wayne Gretzkyn maaliennätys voi rikkoutua tänään
- Kolme NHL-joukkuetta varmisti pudotuspelipaikkansa – mieletön putki jatkui
- Näin Oliver Kapasen NHL-paluuottelu meni
- USA aloitti MM-joukkueen rakentamisen – supertalentti kisoihin
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Lähde: Liiga-seuralle järisyttävä menetys – kapteeni ja paras maalintekijä vaihtaa joukkuetta!
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- HIFK hävisi tarjouskisan Leijonat-tähdestä? IL: Tässä ensi kauden ykkösmaalivahti
- Expressen: MM-kultaleijona palaa Liigaan!
- Urheilucast: Lenni Hämeenaho teki sopimuksen Liigan huippuseuran kanssa – yllätyssiirrolla yksi ehto
- TPS-tähti Max Lindrothin uusi seura selvillä
- Urheilucast: Kärppien supertähti siirtyy KHL:ään!
- Urheilucast: Antti Raanta ei palaa Liigaan – tilalle huippukorvaaja!
- Kärpät myllää joukkueen uusiksi: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusesta yllättävä tieto