Loppuvatko Jere Karalahdelta työt KHL-seura Dinamo Minskissä?

Se on täysin mahdollista, että Jere Karalahti ja muut suomalaispelaajat eivät nosta palkkaa enää KHL-seura Dinamo Minskissä lähitulevaisuudessa.
Nimittäin Valko-Venäjän presidentti Aleksandr Lukashenkoa sapettaa samanaikaisesti sekä Dinamon konttaaminen KHL:ssä että Valko-Venäjän maajoukkueen surkea menestys.
Interfaksille antamassaan haastattelussa Lukashenko väläyttää jopa sitä, että Dinamo Minsk jää pois KHL:stä.
– Se on mahdollista, että Dinamo Minsk ei osallistu KHL:ään. Silloin käyttäisimme 20 miljoonaa dollaria oman jääkiekkomme kehittämiseen, Lukashenko sanoo.
Dinamo ei selviytynyt edes KHL-pudotuspeleihin tällä kaudella ja Valko-Venäjän olympiaedustus jäi haaveeksi piskuisen Slovenian takia.
– Hävisimme slovenialaisille – Sloveniassa on kaiken kaikkiaan 700 pelaajaa. Jos Valko-Venäjän maajoukkue ei selviydy olympialaisiin, se on häpeä.
KHL:n sijaan Lukashenko ehdottaa Eurooppaan perustettavaa liigaa, jossa lentomatkat eivät olisi niin älyttömiä. Tällä hetkellä KHL:n pitkät vierasmatkat ovat presidentin mukaan ongelmallisia.
Dinamo lentäisi mielellään esimerkiksi Berliiniin, josta pääsee nopeasti takaisin. Habarovskin reissuissa Lukashenko ei näe mitään järkeä, sillä lentokoneessa istuminen ei kehitä valkovenäläistä jääkiekkoa.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikä nöyryytys! Liigassa ennennäkemätön finaaliottelu
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Kiekko-Espoo kiinnitti 600 Liiga-pelin konkarin
- Pelicans-tähti Lars Bryggman vaihtaa maisemaa – tässä on ensi kauden seura
- Kultaleijona palaa Liigaan! ”Sopimus tänne on seuralle ja koko yhteisölle iso asia”
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Leijonat karsi MM-leiriryhmäänsä – 7 pelaajaa ulos joukkueesta