JYP-leiri tuohtui HIFK:n sikailusta: "Ihmisyydellä ei ole enää mitään tekemistä"

Tiistai-illan harjoitusottelu HIFK:n ja JYPin välillä sai tunteet pintaan ja päähuomio oli muualla kuin pelillisissä asioissa. Itse ottelu päättyi keskisuomalaisten 4-3-voittoon.
Eniten kuohuttanut tilanne nähtiin toisen erän puolivälissä, kun HIFK-pakki Mikko Kurvinen lanasi JYPin Corey Quirkin selästä laitaan. Jenkkihyökkääjä talutettiin verta vuotavana pois kaukalosta.
– Peli oli OK siihen asti kun Corey taklattiin. Meidän piti tulla tänne kehittämään meidän peliä European Trophya varten, mutta ei siitä enää sitten mitään tullut.
– Vähän tuli sellainen kuva, että meidän pelaajia alkoi harmittamaan se, että harjoitusottelussa pitää tehdä tällaista, JYP-valmentaja Ari-Pekka Siekkinen manaa JYPin verkkosivuilla.
Myöhemmin IFK-puolustaja Ilari Melart taklasi rajusti JYPin Antti Jaatista laidan lähellä. Taklaus ei ollut yhtä kovat kuin Kurvisen, mutta Melart sai suihkukomennuksen Jaatisen jäätyä makaamaan hetkeksi jään pintaan.
– En halua hyväksyä tapaa, jolla HIFK tekee noita juttujaan. Ja miten kova heille on voittamisen tarve siinä, että ihmisyydellä ei ole enää mitään tekemistä, Siekkinen puhisee.
Tulikuumassa ottelussa HIFK:n maalintekijöinä kunnostautuivat Arttu Luttinen, Mikko Jokela ja Eero Somervuori. JYPiltä verkkoa heiluttivat Jaatinen, ex-IFK Max Wärn, Mikko Kalteva sekä Ramzi Abid.
Kummankin joukkueen koitokset jatkuvat perjantaina European Trophyssa. HIFK isännöi saksalaista Adler Mannheimia, JYP puolestaan tshekkiläistä Pirati Chomutovia.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:n pudotuspeleissä – valmennukselta kova ratkaisu
- NHL:n taklaustilaston kärkinimi päättää pelaajauransa
- NHL-seura vapautti kuusi pelaajaa MM-kisoihin – yli sadan tehopisteen supertähti lähellä kisamatkaa!
- Sveitsiläisseura värväsi suomalaisvahdin Mestiksestä
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- MM-kultaleijona hirmuvireessä Tshekin finaaleissa – paukutti neljä maalia
- MM-kisayllätys: Ruotsin paidassa pelannut hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta
- KooKoo solmi jatkosopimuksen
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran