Tappara-puolustuksessa uusi ja nuori viivapelote – ”Kyllä minulta lämärikin lähtee”
Viime kauden päätteeksi Espoon Bluesin A-junioreista siirtynyt lupaava 19-vuotias pakki Victor Westermarck on yksi Tapparan uusista pelaajista.
Westermarck tuli Tapparaan valmentajan ja organisaation takia.
– Kuulin, että Tapparassa on hyvä valmentaja, ja että se on hyvä seuraorganisaationakin. Ajattelin, että itselläni on Tapparassa mahdollisuus kehittyä.
– Agenttini sitten sanoi, että Tapparaan olisi hyvä minun tilanteessani mennä, ja kun Tapparakin oli kiinnostunut minusta, niin minä sitten tulin tänne, Westermarck kertoo seuran verkkosivuilla.
Päävalmentaja Jukka Rautakorpi tunnetaan vaativana ja osaavana valmentajana sekä suorapuheisena ja rehtinä ihmisenä. Westermarck allekirjoittaa nämä määreet lyhyehkön kokemuksensa perusteella.
– Rautakorpi vaatii pelaajilta paljon, mutta on kumminkin reilu ja hyvä jätkä. Hän osaa valmentaa niin, että jokainen tekee parhaansa yhteisen asian hyväksi ja harjoittelee parantaakseen heikkouksiaan tasaisesti.
– Rankkaa on reeneissä ollut, mutta silti on ollut kivaa. Olen tykännyt Tampereesta, sillä täällä kaikki toimii, Westermarck kehuu.
Tavoitteena nuorten MM-kisat
Westermarck on päässyt pelaamaan myös nuorten maajoukkuepelejä. Hänellä on kaksi tavoitetta tulevalle kaudelle.
– Tavoitteena olisi päästä pelaamaan alle 20-vuotiaiden MM-turnaukseen ja toisena tavoitteena päästä pelaamaan liigapelejä. Toki varaudun siihen, että pelejä saattaa tulla sekä miesten että A-nuorten liigassa ja ehkä myös Mestiksessä.
Westermarck teki viime kaudella A-junioreissa tehot 6+12=18, joten häneltä löytyy kiekollista taitoakin. Raameista päätellen myös laukaus voisi olla yksi täsmäaseista.
– Kyllä minulta lämärikin lähtee, mutta sen virittäminen kestää vielä turhan kauan. Pitää oppia ampumaan nopeammin, ja Teemu Aallossahan meillä on joukkueessa todellinen ammattimies neuvomaan, nuori pakki toteaa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!
- Urheilucast: Tapparalta hurja kaappaus toisesta Liiga-seurasta!