Columbus Blue Jackets ja R.J. Umberger ovat Columbus Dispatchin mukaan yhteisymmärryksessä sopineet siitä, että pelaajaa yritetään kaupata kesän aikana.

Umberger itse oli pyytänyt siirtoa muualle. Hän joutui runkosarjan viimeisissä peleissä katsomon puolelle.

Umbergerin sopimuksessa on kokonaan siirron estävä pykälä 14.6. asti. 15.6. hän antaa Columbukselle 10 joukkueen listan niistä seuroista, joihin hän ei hyväksy siirtoa. Se jättää Jarmo Kekäläiselle ja Columbukselle siis 19 mahdollista kauppakumppania Umbergerin suhteen.

Umberger sanoi kauden päätyttyä olevansa pettynyt siitä, ettei hän päässyt pelaamaan tärkeimmissä peleissä. Blue Jacketsin päävalmentaja Todd Richards ei ole kertonut muuta syytä Umbergerin vilttikomennukselle kuin sen, että halusi Columbuksen pelaavan nopeammin.

Kekäläinen on sanonut haluavansa solmia monivuotisen jatkon Richardsin kanssa, joten Umbergerille lähtö Columbuksesta tuli varteenotettavaksi vaihtoehdoksi.

32-vuotias Umberger on pelannut Columbuksessa viimeiset kuusi kautta. Hänellä on vuonna 2012 solmittua viisivuotista ja 23 miljoonan dollarin sopimusta jäljellä kolme kautta.