KooKoo kiinnitti oman kasvattinsa – haaviin myös puolustaja HIFK:n junioreista

Hyökkääjä Niklas Appelgren jatkaa Kouvolassa koko alkavan Mestis-kauden, kertoo seuratiedote. Lisäksi oranssimusta organisaatio vahvistuu puolustaja Lassi Raitasella.
KooKoohon täksi kaudeksi palaneen hyökkääjä Appelgrenin sopimuksessa ollut koeaika tuotti tulosta: 24-vuotias pelimies jatkaa Kouvolassa koko Mestis-kauden 2014-15.
Appelgren on KooKoo-kasvatti, joka pelasi viime kaudella Imatran Ketterässä Suomi-sarjaa tehden 38 ottelussa 22+24 tehopistettä. Miehellä on aiempaa Mestis-kokemusta KooKoon väreistä kausilta 2010-2013, jolloin Appelgren pelasi oranssimustissa 59 runkosarja- ja seitsemän pudotuspeliottelua.
Hyökkääjä on tehnyt viidessä harjoitusottelussa tehot 2+1.
– Appelgren on tehnyt vahvan paluun meidän hyökkääjistöön Imatralla vietetyn kauden jälkeen. Niklas on viime kaudella saadun peliajan ja vastuun myötä selvästi kokonaisvaltaisempi pelaaja, kertoo KooKoon urheilutoimenjohtaja Jarno Kultanen.
– Testitulosten mukaan mies on harjoitellut kesällä kovaa omatoimisesti, ja harjoitusotteluiden positiiviset otteet vakuuttivat valmennuksen.
KooKoo vahvistuu myös puolustaja Lassi Raitasella, 20. Pakki on luutinut kolme viimeistä kautta HIFK:n junioriorganisaatiossa B- ja A-nuorten SM-sarjoissa. Viime kaudella Raitanen teki A-nuorten SM-sarjassa runkosarjassa 43 ottelussa 5+13 tehopistettä ja pudotuspeleissä viidessä ottelussa pisteet 1+4.
– Raitanen halusi tulla KooKoohon kehittymään, ja liittyy ensisijaisesti A-nuorten joukkueeseen. Lassi pelasi viime kaudella A-nuorten SM-sarjassa vahvan kauden ja ottaa nyt Kouvolassa uuden haasteen vastaan. Hän on tarvittaessa valmis liittymään myös edustusjoukkueen harjoitusvahvuuteen, Kultanen kertoo.
Puolustaja on toisen polven KooKoo-peluri, sillä Lassin isä Tomi Raitanen pelasi KooKoossa Liigaa ja I-divisioonaa 1980-90-lukujen taitteessa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- SaiPa ryösti voiton ensimmäisestä finaalista! ”Mestis-jyrä” tykitti hattutempun
- IL: TPS virittelee kovaa valmentajahankintaa – tähtäimessä entinen maajoukkuekäskijä
- KooKoon ulkomaalaisvahvistus siirtyy uuteen seuraan: ”Fantastinen urheilukaupunki”
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Olli Jokinen maksoi jättisumman sopimuksen purkamisesta SHL:ssä
- SK: Ässät nappasi Pelicansin luottopuolustajan
- Olli Jokinen siirtyy HIFK:hon – samalla toinen jättiuutinen!
- HIFK:lta radikaali veto: Ville Peltoselle potkut!
- Liiga-faneille herkkua: Näin näet finaalin ilmaiseksi!
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran