Siirtohuhuissa ollut NHL-tähti haukkui seurapomoaan valehtelijaksi – ”Pitäisi turpansa kiinni”
![getty_thorntonjoe20140302](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2014/06/getty_thorntonjoe20140302.jpg)
TSN:n toimittajan Bob McKenzien mukaan San Jose Sharksin tähtihyökkääjän Joe Thorntonin ja seuran johtohenkilöiden välillä on ollut erimielisyyksiä viime vuoden keväästä lähtien, kun Sharks olisi halunut kaupata Thorntonin, mutta hän ei siihen suostunut.
Viime syksyllä Thorntonilta vietiin vielä kapteenin C-kirjain paidan rintamuksesta, joka lisäsi erimielisyyksiä.
Seurapomo Doug Wilsonin mukaan C-kirjain vietiin siksi, että kanadalaistähti stressaantuessaan moittii muita pelaajia.
– Hän välittää pelistä niin paljon. Syy miksi veimme C-kirjaimen häneltä oli se, että Joe kantaa niin suuren vastuun olkapäillään ja hänellä on niin suuri sydän, että kun hänestä tulee stressaantunut, niin hän moittii muita henkilöitä ja se vaikuttaa heihin, Wilson sanoi San Jose Mercury Newsille.
Thornton tykitti perjantaina takaisin.
– Minun mielestäni Dougin tulisi pitää turpansa kiinni. Kaikki mitä minulla on sanottavana on se, että olen työskennellyt joka päivä lujaa. En ole pitänyt sapaattia. Hänen pitää lopettaa valehtelu ja pitää turpansa kiinni.
TSN:n McKenzien mukaan on kuitenkin epätodennäköistä, että Thornton siirtyy viimeisimmänkään episodin jälkeen Sharksista muualle, sillä pelaajalla on siirron estävä pykälä sopimuksessaan ja hän haluaa jatkaa San Josessa.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Nyt se on varmaa: jääkiekon World Cup tekee paluun!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä