Korkealla varattu ruotsalaisvahti floppikauden jälkeen Pohjois-Amerikasta SHL:ään – ”Joista tuli ongelmia”

Columbus Blue Jacketsiin kesän 2012 NHL:n varaustilaisuudessa heti toisen kierroksen alussa varattu Oscar Dansk palaa takaisin Ruotsiin ainakin yhden kauden ajaksi.
Blue Jackets on lainannut Danskin SHL-seura Röglen riveihin.
Danskin, 21, viime kausi Pohjois-Amerikassa oli huono, minkä hän itsekin myöntää.
– Pelini hieman katosi, kun tunsin, että en pelannut hirveän hyvin. Yritin sitten vain löytää jonkun ratkaisun, Dansk sanoi The Columbus Dispatchille.
– Minun pitäisi vain rakentaa omaa juttuani ja tehdä sitä vahvemmaksi. Lähdin pois siltä tieltä ja se varmasti tuotti ongelmia pidemmässä juoksussa, ruotsalaisvahti kävi läpi heikkoa kauttaan.
Dansk pomppuili AHL:n ja ECHL:n välillä viime kaudella. AHL:ssä Springfield Falconsin riveissä 21 ottelussa torjuntaprosentti oli 88,0 ja päästettyjen maalien keskiarvo 3.57. ECHL:ssä ei sujunut sen paremmin, kun 11 ottelussa siellä torjuntaprosentti oli 88,9 ja päästettyjen maalien keskiarvo 3.73.
– Hänellä ei ollut kovin mainio kausi Springfieldissä ja siitä tuli vähän huolia. Joskus hän horjuu henkisesti ja alkaa ylisuorittaa, mutta kun hän on vahvasti kiinni hänen ”omassa pelissään” ja luottaa siihen, hän on erittäin hyvä maalivahti. Yritimme päästä irti noista horjumisista, joista tuli ongelmia. Mutta muuten hänen osaamisensa on erittäin vahvaa, Blue Jacketsin maalivahtivalmentaja Ian Clark kävi Danskin suorittamista läpi.
Aikanaan paljonkin lupauksia ympärilleen kerännyt Dansk ottaa kuitenkin varsin hyvin mielin vastaan keikan SHL:ään.
– Ohjelmassa on hieman vähemmän pelejä, joten minulla on aikaa harjoitella muutamia asioita enemmän ja ottaa rauhassa aikaa, eikä hätäillä minkään suhteen.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Urheilucast: Antti Raanta ei palaa Liigaan – tilalle huippukorvaaja!
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Kärpät myllää joukkueen uusiksi: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- Sivusto: SaiPan NHL-vahvistus siirtymässä toiseen seuraan
- Liigan mestarisuosikille raju kolaus
- TPS-tähti sai NHL-sopimuksen!
- Jokerit on Mestiksen mestari!
- IS: Leijonat saa supervahvistuksen MM-kisoihin!
- Vahvistus tuli: Rasmus Ristolaista ei nähdä MM-kisoissa
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Lähde: Emil Larmi palaa Liigaan!
- Urheilucast paljasti: Ilves saa hurjan vahvistuksen, jos Jukureille käy kylmät!
- HIFK:n Leo Komarovista iso uutinen
- Näkökulma: Pelicans on aidossa vaarassa pudota Mestikseen – ja se olisi amatööriseuran loppu
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Lähde: Liiga-seura rysäytti jättimäisen pelaajakiinnityksen!
- Urheilucast: Sami Vatasen JYP-siirrossa jymykäänne!
- Supertähden paluu varmistumassa? Liiga-seura kiusoittelee fanejaan