Yli 20 miljoonan dollarin kohusta paljastunut tietoja – NHL-hyökkääjältä löydettiin voimakkaita kipulääkkeitä

Kuten aiemmin uutisoimme, Los Angeles Kingsin ja sen entisen hyökkääjän Mike Richardsin sopimuksen ”irtisanomisessa” on leijunut kohtuullisen iso kohu päälle.
Kings julkaisi alkuviikosta tiedotteen, jonka mukaan se on purkanut Richardsin kanssa sopimuksen ”vakavan rikkeen” takia. Sen tarkemmin syytä tälle ei kerrottu.
TMZ:n mukaan Richards oli pysäytetty USA:n ja Kanadan rajalla, milloin häneltä oli löydetty voimakkaita kipulääkkeitä.
Tällä hetkellä Richardsia ei syytetä rikoksesta, mutta samalla myöskään viranomaiset eivät kommentoi tässä vaiheessa tapausta. Sama koskee pelaajayhdistystä NHLPA:ta, joka tutkii tapausta ja selvittää sitä, että onko edessä mahdollisesti Richardsin kanssa oikeustoimia Kingsiä vastaan.
Kyseessä on iso sotku, sillä Richardsilla oli jäljellä vielä viisi vuotta sopimustaan, jossa kiinni oli yli 20 miljoonaa dollaria.
TMZ:n lähteiden mukaan Richardsilta löydettiin rajan ylityksen yhteydessä ”Oxycodone”-nimisiä pillereitä, jotka ovat voimakkaita kipulääkkeitä, joista liikkeelle lähti viranomaisten tutkimus.
Richardsia huhuttiin ulosostettavaksi jo aiemmin, mutta tapauksen myötä Kings päätyi irtisanomaan kokonaan sopimuksen rikkomuksen takia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan