27-vuotiaan Liiga-pelaajan ura todennäköisesti ohi – ”Olen saanut jääkiekolta todella paljon”
Polvivamman takia vuoden päivät sivussa ollut Samuli Kivimäki ei pelaa tällä kaudella. Kivimäen koko ammattilaisura on hyvin suurella todennäköisyydellä ohi.
Kivimäen polvi operoitiin viime vuoden lokakuussa, jonka jälkeen alkoi pitkä kuntouttaminen.
Hän on harjoitellut joukkueen mukana kesän ja alkusyksyn, mutta polvi ei ole parantunut siihen kuntoon, että jääkiekon pelaaminen ammattitasolla olisi mahdollista.
Hyökkääjä kertoo tilanteestaan seuraavasti.
– Kuntouttaminen on ollut pitkä prosessi ja olen saanut jalan voimallisesti kuntoon, mutta vamman laatu oli sen verran iso, että jalan palautuminen samalle tasolle, mitä se on ollut ennen leikkausta on mahdotonta. Todennäköisesti en tule jääkiekkoa enää ammattitasolla pelaamaan.
– Olen saanut jääkiekolta todella paljon. Olen tutustunut matkani varrella hienoihin ihmisiin ja hienoihin organisaatioihin, joita haluan tässä kiittää. Erityiskiitos kuuluu perheelleni, jotka mahdollistivat sen, että olen ylipäätään saanut aloittaa jääkiekon, ja että he ovat jaksaneet viedä minua treeneihin, ostamaan varusteita ja tukeneet muutenkin todella paljon.
– Vaasan Sportille pitää myös antaa iso kiitos, sillä täältä tämä kaikki on alkanut ja olen ollut etuoikeutettu siihen mitä olen päässyt tässä organisaatiossa kokemaan ja näkemään.
– Urani hienoimpia hetkiä on ollut ensimmäiset Mestis-pelini täällä omassa kotikaupungissani: se on kuitenkin ollut jo siitä lähtien haaveena, kun aloitin jääkiekon Sportin kiekkokoulussa.
– Seuraava taitaa olla ensimmäinen Mestis-mestaruus, mikä voitettiin täällä ja sen jälkeiset karsintapelit, mitkä olivat varmasti urani hienoimpia pelejä. Hallit olivat aivan täynnä ja se tuki, mikä saatiin faneilta, oli jotain aivan käsittämätöntä.
– Rauman Lukossa voitettu SM-pronssi oli myös hieno saavutus mikä silloin joukkueena saatiin.
– Viime kauden nousu Liigaan ja ne pelit, varsinkaan ensimmäinen kotipeli TPS:ää vastaan ei tule unohtumaan ikinä. Sellaista fiilistä ja meininkiä ei ole ollut ikinä ja joka kerta, kun sitä miettii, niin rupeavat kylmät väreet menemään, Kivimäki muistelee.
Urheilutoimenjohtaja Markus Jämsä kommentoi Kivimäen tilannetta näin.
– Itsekin samanlaisessa tilanteessa olleena tiedän kuinka henkilökohtaisella tasolla isoista ja vaikeista asioista on kyse. Se, että olet lähes koko ikäsi antanut jollekin tärkeälle asialla kaikkesi ja yhtäkkiä se loppuu syystä jolle et itse mitään voi, on jotakin sellaista mitä ei kenellekään toivoisi. Samppa on yhä joukkueen jäsen ja meidän yhteisön tehtävänä on auttaa ja tukea häntä pääsemään pahimman yli. Haluan kiittää häntä tässä vaiheessa ja toivottaa tsemppiä tulevaisuuteen, Jämsä päättää.
Lähde: Vaasan Sportin tiedote
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kärppien lupaukselle pitkä poissaolo
- I-P: Sport voi joutua myymään tähtipakki Atro Leppäsen – ”Karu tosiasia”
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- KooKoo vahvistuu kanadalaispuolustajalla – ”Kokemusta kovista Euroopan sarjoista”
- Sidney Crosby loukkaantui – estääkö törmäys suomalaisen kanssa osallistumisen 4 Nationsiin?
- Jälleen yksi Leijonien superturnauksen NHL-mies loukkaantui
- Miro Heiskaselle pitkä poissaolo
- Rasmus Ristolaisesta tipahti huonoja uutisia
- Lähde: Tappara-puolustajan maisema vaihtumassa – on lähellä sopimusta uuteen seuraan
- Colorado-GM rikkoi hiljaisuuden Mikko Rantasen kaupasta: ”Tiesimme, että se olisi…”
- Urheilucast: Kärpiltä jättikaappaus kilpailijan leristä – saa Liigan kovimman palkkapussin
- Lähde: Kärpät jysäytti kovan hankinnan puolustukseen!
- E-S: SaiPa menettää tähtivahvistuksensa kesken kauden!
- Maajoukkuehyökkääjän Liiga-sopimus purettu – ”Paras vaihtoehto”
- Liiga-seura purki pitkäaikaisen maalivahtinsa sopimuksen!
- 35 miljoonan dollarin NHL-floppivahdille lähtöpassit
- Liigan jäähypörssin kärkimies löysi uuden joukkueen!
- Lehtitieto: Kärpät kilpailee toisen Liiga-seuran kanssa samasta pelaajasta
- Kiekko-Espoo puolustajan sopimus purettu pelaajan aloitteesta: ”Onnea uusiin haasteisiin”