HIFK tiedotti jatkosopimuksista – ”Muutama pelaaja jatkaa uraansa ulkomailla”

Viime kaudella hopealle sijoittunut Helsingin IFK on tehnyt jatkosopimukset kuuden ydinpelaajansa kanssa, kertoo seuratiedote.
Joukkueessa jatkavat ensi kaudella puolustajat Daniel Grillfors ja Miihkali Teppo, sekä hyökkääjät Jasse Ikonen, Corey Elkins, Mika Partanen ja Joonas Rask.
Tepon ja Partasen sopimukset ovat kaksivuotisia, muiden sopimukset kattavat ensi kauden. Lisäksi IFK tiedotti jo syksyllä hyökkääjä Micke-Max Åstenin kaksivuotisesta jatkosopimuksesta.
– Joukkueeseen tulee enemmän vaihtuvuutta kuin vuosi sitten. On väistämätöntä, että muutama pelaaja jatkaa uraansa ulkomailla ja toisaalta olemme päättäneet olla jatkamatta muutamaa sopimusta. Tästä huolimatta toiminnassamme on edelleen jatkuvuutta, kuten joukkueen rungosta käy ilmi, kommentoi IFK:n urheilujohtaja Tom Nybondas.
– Kerromme lähiaikoina lisää joukkueen rakentamisesta ja uusista sopimuksista. Meillä on kovat piipussa tulevallakin kaudella, Nybondas sanoo.
Jasse Ikonen siirtyi IFK:hon syksyllä 2013 ja nousi kahdella viime kaudella joukkueen avainpelaajien joukkoon. Loukkaantuminen katkaisi hyvin alkaneen kauden 2014–2015, mutta viime kaudella Ikonen, 25, teki 55 runkosarjaottelussa tehot 19+10=29 ja oli Liigan maalintekijätilaston kymmenes. 18 pudotuspeliottelussa Ikonen teki tehot 6+4=10. Kuudessa CHL-pelissä Ikonen teki yhden maalin.
Corey Elkins pelasi kolmannen täyden kautensa IFK:ssa ja oli joukkueen hyökkäyskaluston luottopelaajia. Elkins, 31, oli Liigan paras aloittaja ja teki runkosarjassa 58 ottelussa tehot 10+20=30. Pudotuspeleissä Elkins teki 18 matsissa tehot 7+4=11. Kuudessa CHL-ottelussa Elkins teki tehot 2+1=3.
Mika Partanen pelasi läpimurtokautensa ja teki 52 ottelussa tehot 16+15=31. Partanen, 23, teki pudotuspeleissä 16 ottelussa tehot 2+6=8. Kuudessa CHL-ottelussa Partanen teki kolme maalia.
Joonas Rask pelasi toisen kautensa IFK:ssa ja teki ykkösketjun laidalla tehot 10+12=22. Pudotuspeleissä Rask teki 18 ottelussa tehot 4+13=17. CHL:ssä Rask teki 6 ottelussa tehopisteet 2+2=4.
Daniel Grillfors pelasi IFK:ssa toisen kautensa ja oli jälleen IFK:n puolustuksen parhaimmistoa. 33-vuotias ruotsalaispakki oli myös tehokas 3+14=17. Kuudessa CHL-ottelussa hänen pistesaldonsa oli 0+1=1.
Miihkali Teppo nousi viime kaudella IFK:n vakiokokoonpanoon ja pelasi Liigassa 46 ottelua (0+8=8). Pudotuspeleissä Teppo pelasi yhdeksän matsia (0+1=1) ja CHL:ssä kuusi ottelua ilman tehopisteitä.
IFK:N SOPIMUSTILANNE 12.5.2016
Maalivahdit
Kevin Lankinen 2017
Puolustajat
Eemeli Heikkinen 2017
Daniel Grillfors 2017
Miro Karjalainen 2017
Tommi Taimi 2017
Miihkali Teppo 2018
Markus Niemeläinen 2018
Hyökkääjät
Corey Elkins 2017
Roope Hintz 2017
Jasse Ikonen 2017
Robert Leino 2017
Arttu Luttinen 2017
Panu Mieho 2017
Thomas Nykopp 2017
Mika Partanen 2018
Joonas Rask 2017
Miro Saarelainen 2018
Henri Tamminen 2017
Tomi Tuomisto 2017
Micke-Max Åsten 2018
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:n pudotuspeleissä – valmennukselta kova ratkaisu
- NHL:n taklaustilaston kärkinimi päättää pelaajauransa
- NHL-seura vapautti kuusi pelaajaa MM-kisoihin – yli sadan tehopisteen supertähti lähellä kisamatkaa!
- Sveitsiläisseura värväsi suomalaisvahdin Mestiksestä
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan