Kovan luokan lupauksen heitto katsomoon aiheutti ihmetystä NHL:ssä – ”En katso maaleja ja syöttöjä”

NHL-seura St. Louis Bluesin päävalmentaja Ken Hitchcock päätti tehä kovan tempun ennen viime yön ottelua Nashville Predatorsia vastaan.
Bluesin kovan luokan nuori hyökkääjä Robby Fabbri pistettiin nimittäin terveenä katsomoon.
Tämä aiheutti nopeasti ihmetystä, sillä olihan Fabbri esimerkiksi takonut tulokaskaudellaan 18 maalia ja 19 syöttöä.
Ja tulokaskausi oli viime sesonki, eli vahvat otteet olivat monella vielä lähimuistissa.
– Tämä kaikki liittyy sitkeyteen, Hitchcock sanoi päätöksestä NHL.com:n toimittajan Lou Koracin mukaan.
– En katso maaleja ja syöttöjä.
Ja jos Hitchcock katsoisi, löytyisi tilastoistakin syitä herättelyliikkeille. Fabbri on aloittanut kauden nihkeästi, sillä 14 otteluun tehot ovat olleet 1+3=4, tehotilaston näyttäessä lukemaa -3.
Fabbri kuitenkin sai puolustelua Hitchcockilta.
– Hän ollut hyvä kaikkialla. Hän on yksi parhaista karvaajistamme ja häntä vastaan on vaikea pelata. Nyt vain on hieman tökkinyt maalinteossa ja tuloksen teossa. Tämä on ollut hieman haastavaa ja uskoisin, että paineet ovat olleet kovat. Meidän pitää pystyä pitämään huoli siitä, että hän saisi taas innostumista mukaan pelaamiseensa.
– Tämä on viimeinen asia, minkä haluaa tapahtuvan. Mutta kun he eivät ole tyytyväisiä siihen, miten pelaan ja en ole itsekään tyytyväinen, niin silloin on asioita joita pitää tehdä, jotta pystyy varmistamaan paikan kokoonpanossa. Pitää tehdä selväksi se, että sitä ansaitsee paikan ja ei anna mahdollisuutta tämmöiselle liikkeelle, Fabbri itse kommentoi päätöstä.
Fabbrin paikan Bluesin kokoonpanosta otti venäläislaituri Nail Jakupov, joka oli ollut terveenä katsomossa kolme ottelua putkeen.
Muutosliikkeet eivät paljoa auttaneet, sillä Blues kärsi tappion, kun Nashville Predators oli sitä parempi lukemin 3-1.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Liigassa jysähti merkittävä pelikielto – pistehirmun kausi ohi?
- Mestis saa uuden seuran – Jääkiekkoliitolta vihreää valoa
- Urheilucast: Antti Raanta ei palaa Liigaan – tilalle huippukorvaaja!
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Kärpät myllää joukkueen uusiksi: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- Sivusto: SaiPan NHL-vahvistus siirtymässä toiseen seuraan
- Liigan mestarisuosikille raju kolaus
- TPS-tähti sai NHL-sopimuksen!
- Jokerit on Mestiksen mestari!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Lähde: Emil Larmi palaa Liigaan!
- Näkökulma: Pelicans on aidossa vaarassa pudota Mestikseen – ja se olisi amatööriseuran loppu
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Lähde: Liiga-seura rysäytti jättimäisen pelaajakiinnityksen!
- Supertähden paluu varmistumassa? Liiga-seura kiusoittelee fanejaan
- TPS-tykki Viljami Marjala vaihtaa joukkuetta!
- HIFK:n Leo Komarovista iso uutinen
- Onko tässä HIFK-hyökkääjä Petr Kodytekin ensi kauden osoite?