Noin vähän? – Lukko-hyökkääjälle yllättävän lyhyt pelikielto törkeästä tempusta

Lukon hyökkääjä Ilmari Pitkänen on saanut vain kolmen ottelun pelikiellon taklauksestaan, minkä hän esitteli vierasottelussa Pelicansia vastaan.
Pitkänen taklasi hyppäämällä ja lopulta kyynärpäällä saattaen Pelicansin hyökkääjää Kimi Koivistoa päähän.
Tämä tuotti vain kolmen ottelun pelikiellon Pitkäselle.
Liigan kurinpitäjä Sampo Liusjärvi ei pitänyt taklausta kyynärpäällä suoritettuna, vaan nimitti taklauksen tapahtuneen olkapäällä.
– Videotallenteelta tehtyjen havaintojen mukaan Pitkänen suorittaa taklauksen voimakkaasti ponnistamalla ylöspäin ja osuen ensimmäisenä Koivistoa päähän. Kontakti Koiviston päähän tapahtuu olkapäällä – ei kyynärpäällä – joka nousee ylös vasta kontaktin jälkeen. Kyseessä on päähän kohdistuva taklaus, jolla on piittaamattomasti vaarannettu vastustajaa ja josta tulee tuomita ottelurangaistus säännön 124 iii-kohdan mukaisesti.
Tapauksessa on myös vertailtu aiempaan Vaasan Sportin Filip Riskan saamaan pelikieltoon. Riska sai viiden ottelun kakun, kun hän taklasi kyynärpää edellä Pelicansin Taavi Vartiaista päähän.
– Pelikiellon keston harkinnassa on otettu huomioon taklauksen suorittaminen ylöspäin ponnistamalla ja taklauksen osuminen ensimmäisenä taklattavan pelaajan päähän. Taklaus ei kuitenkaan ole yhtä moitittava kuin esimerkiksi päätöksessä 22/2016-2017 (Riska) arvioitu teko, koska taklausta ei ollut tehty kyynärpää edellä. Lisäksi harkinnassa on otettu huomioon se, ettei Koivisto loukkaannu tilanteessa ja se, että Pitkäselle ei ole aiemmin määrätty pelikieltoa Liigan kurinpitomenettelyssä.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Huippu-uutinen: Leijonille hurjia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Dallasille kammottava takaisku NHL:ssä! Supertähti loukkaantui – nyt tipahti surkea uutinen
- Sport kiinnitti SHL:n mestarin
- Liiga-seura rysäytti – kiinnitti NHL-legendan pojan!
- Jokerit teki jättimäisen muutoksen – kausi katkolla tänään
- Nyt kuohuu – IS: Topi Rönnin kohdalla vireillä raju ratkaisu
- KooKoo rekrytoi kovan nimen uudeksi urheilujohtajaksi: ”Halusimme ammattilaisen”
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!