Video: Haukutulta NHL-vahdilta huippuottelu – kritiikkiä esittänyt valmentajakin joutui kehumaan

Carolina Hurricanesin päävalmentaja Bill Peters läksytti viikonloppuna joukkueen maalivahti Eddie Läckiä oikein olan takaa. Lue uutinen Läckin saamista haukuista täältä.
Läck ilmeisesti otti kritiikista onkeensa, sillä kun ruotsalaisvahti pääsi jälleen tositoimiin maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa, pelasi Läck loistavasti.
Ruotsalaisvahti pysäytti 24 laukausta, eikä päästänyt sisään kuin yhden torjuessaan Hurricanesin 2-1-voittoon Arizona Coyotesista.
Mukaan mahtui myös yksi varsinainen paraatipelastus, kun Läck torjui Coyotes-kapteeni Shane Doanin yrityksen aivan maalin edestä. Katso tilanne yllä olevalta videolta.
– Meillä oli loistava keskustelu hänen kanssaan vähän kaikesta. Kunnioitan hänen peliään ja häntä pelaajana. Hän oli hyvä, Peters myönsi The News & Observerille ottelun jälkeen.
– Tiedän, että Tampa-ottelusta on ollut paljon keskustelua, mutta kahdessa ottelussa ennen sitä tunsin, että pelasin kaksi kauden parasta peliäni. Minulla on niin paljon positiivisia ihmisiä ympärilläni. Sain niin paljon puheluita ja tekstiviestejä edellisen parin päivän aikana ja pysyin positiiviseena, Läck ssnoi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Mikko Rantanen liekeissä Coloradoa vastaan – pääsi viimein maalin makuun
- Mikä nöyryytys! Liigassa ennennäkemätön finaaliottelu
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla