Ilvekselle kourallinen uusia sopimuksia – mukana mielenkiintoisia nimiä
![t_ilvesyleiskuvakuvituskuva2014](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2015/02/t_ilvesyleiskuvituskuva2014.jpg)
Tampereen Ilves tiedotti perjantaina, että seuran vahvuuteen liittyy ensi kaudeksi viisi uutta pelaajaa.
Uudet nimet ovat Mikael Kuronen, Valtteri Viljanen, Arttu Ruotsalainen, Julius Valtonen ja Juhani Tamminen.
– Uudet pelaajamme ovat kauttaaltaan sellaisia, jotka haluavat tulla Ilvekseen kehittymään ja ottamaan urallaan seuraavan askeleen. Mikael Kuronen on monipuolinen pelaaja, joka pystyy pelaamaan niin yli- kuin alivoimaakin, ja Valtteri Viljanen tuo puolustukseemme rohkeaa kiekollista pelaamista, kommentoi Ilveksen päävalmentaja Karri Kivi.
Kuronen on Ilves-kasvatti, joka on edelliset kolme kautta edustanut SaiPaa. 25-vuotias hyökkääjä viimeisteli kuluneella kaudella 12 maalia runkosarjassa.
Vasta 23-vuotias kiekollinen porilaislähtöinen puolustaja Viljanen teki viime kaudella läpimurtonsa SM-liigassa viimeistelemällä 20 tehopistettä. Rightin puolustajan pisteet laskivat tällä kaudella, mutta Ilveksessä luotetaan hänen potentiaaliinsa.
Vasta 19-vuotias hyökkääjä Arttu Ruotsalainen on puolestaan tuttu nuorten maajoukkueesta. Läpimurto miesten peleihin on tekemättä, kun tällä kaudella Ässissä syntyi liigapeleissä tehot 1+0 34 otteluun.
Uusina hyökkääjinä Ilvekseen liittyvät myös HPK:ssa pelannut 21-vuotias Julius Valtonen sekä viime kaudella Mestiksen RoKia ja HIFK:ta edustanut 28-vuotias Juhani Tamminen, joka teki kuluneella kaudella Mestiksessä 48 ottelussa pisteet 15+28=43.
Lisäksi Ilves tiedotti, että omat kasvatit Topias Haapanen ja Joona Ikonen solmivat kolmevuotiset jatkosopimukset. Nuoret hyökkääjät juhlivat kaksoisvoittoa Nuorten SM-liigan pistepörssissä tällä kaudella.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sidney Crosbylla uskomaton putki Kanadan maajoukkueessa: ”Yksi parhaista”
- Kanadalle kova kolaus 4 Nations -turnauksessa: tähtipelaajan turnaus ohi
- Kanada kaatoi Ruotsin 4 Nationsin avausottelun jatkoaikatrillerissä – huonojakin uutisia tuli
- Nyt se on varmaa: jääkiekon World Cup tekee paluun!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä