Ruotsalaistähteä asetellaan kunniarooliin NHL:ssä – ”Se olisi aivan uskomatonta”
![getty_ekmanlarssonoliver20130316a](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2013/03/getty_ekmanlarssonoliver20130316a.jpg)
NHL-seura Arizona Coyotesille nimitetään ensi kaudelle uusi kapteeni, sillä aiemmin virkaa hoitanut Shane Doan ei saanut seuralta uutta jatkosopimusta.
Doan ehti toimia Coyotesin kapteenina kaudesta 2003-04 lähtien.
Nyt Doanin seuraajaksi ollaan viemässä ruotsalaista tähtipakkia Oliver Ekman-Larssonia.
– Nuorempana en edes unelmoinut tuollaisesta. Se olisi aivan uskomatonta ja huikea kunnia, Ekman-Larsson sanoi mahdollisesta nimityksestä NHL.com:lle.
– En aio kuitenkaan muuttua mitenkään. Jos saan tuon roolin, niin olen vain oma itseni. Yritän jatkaa sitä, mitä olen tehnyt viimeisten seitsemän vuoden ajan täällä. Jos saan C-merkin, niin se on varmasti seuraus siitä, että täällä pidetään persoonastani. Samalla tämä tuntuu siltä, että jotain uutta on tiedossa.
Ekman-Larssonin ympärillä on tapahtumassa myös muita muutoksia, sillä hänen vierelle ollaan istuttamassa uutta pakkiparia. Coyotes teki kesällä vaihtokaupan Chicago Blackhawksin kanssa, jossa Coyotes lähetti Chicagoon puolustajan Connor Murphyn.
Coyotes sen sijaan sai itselleen ruotsalaispuolustajan Niklas Hjalmarssonin.
Seuran GM:n John Chayka on kertonut Ekman-Larssonille, että Hjalmarsson toimii hänen pakkiparinaan ensi kaudella.
– Olen todella innoissani siitä. Hänen vierellään on todella helppo pelata. Hän puhuu paljon, hän on hyvä luistelija ja hän pystyy liikuttamaan kiekkoa. Näkisin, että hän on varsin aliarvostettu.
– Mielestäni hän oli erittäin hyvä hankinta meiltä. Hän pystyy auttamaan nuorta joukkuetta kehittymään paremmaksi ja paremmaksi. Voimme oppia häneltä paljon, sillä hän tietää sen, mitä voittaminen vaatii, Ekman-Larsson hehkuttaa Hjalmarssonia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IL: Jesse Puljujärvi perustelee yllättävää ratkaisuaan
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”