Pittsburghin tähtipakin loukkaantumiset NHL:ssä turhauttavat – kevään pettymyksellä positiivisia seurauksia?

Kolminkertainen Stanley Cup -mestari ja urallaan yhteensä yli 400 pistettä takonut Kris Letang on noussut yhdeksi NHL:n parhaista pakeista. Viime kausina tehotilastossa tasaisesti plussan puolelle jäänyt kanadalainen on taidoistaan huolimatta ristiriitainen pelaaja.
Viime kaudella hän pelasi tasan puolet runkosarjan peleistä. Kausina 2012-14 vyölle puolestaan kertyi ainoastaan 72 peliä.
Pittsburgh Penguinsin päävalmentaja Mike Sullivan on kiinnittänyt tähän huomiota.
– Saattaa olla, että yritämme muuttaa ”Tangerin” pelitapaa, Sullivan sanoi NBC Sportsin mukaan.
Loukkaantumiset ovat vaivanneet tähtipakkia. Esimerkiksi tammikuussa häntä sattui kiekontavoittelutilanteessa, lisäksi myös pudotuspelit jäivät väliin kokonaan.
– Haluamme, että hän tekee pelistä yksinkertaista eikä laita itseään haavoittaviin tilanteisiin. Hän on urhea ja rohkea poika. Se on osa sitä, miksi hän on hyvä.
Sullivan toivoo, että kokemus sekä lukuisat keskustelut puolustajien kehitysvalmentajan Sergei Gonthsarin kanssa muuttaisivat ääntä kellossa.
– Yritämme auttaa häntä tunnistamaan nämä tilanteet, päävalmentaja mietti viitaten riskialttiisiin vääntöihin.
Viime kevät oli pakille taatusti pettymys, vaikka Pensille mestaruus tulikin. Mieheltä jäi väliin siis koko pudotuspelien draaman kaari.
– Toivon, että pudotuspelien missaaminen ja Gontsharin kanssa vietetty aika antavat hänelle toisenlaisen näkökulman siihen, kuinka hän näkee peliä. Haluamme pitää häntä jäällä niin usein kuin voimme.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mikä nöyryytys! Liigassa ennennäkemätön finaaliottelu
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Kiekko-Espoo kiinnitti 600 Liiga-pelin konkarin
- Pelicans-tähti Lars Bryggman vaihtaa maisemaa – tässä on ensi kauden seura
- Kultaleijona palaa Liigaan! ”Sopimus tänne on seuralle ja koko yhteisölle iso asia”
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Leijonat karsi MM-leiriryhmäänsä – 7 pelaajaa ulos joukkueesta