Suomalainen NHL-tähti syrjäytettiin ykkösvahdin paikalta – ”Totta kai ihmiset katsovat, kuinka paljon tienaan – ja kuinka paljon hän”

Boston Bruinsin suomalaisvahti Tuukka Raskin alkukausi ei ole lähtenyt millään tavalla toivotusti liikkeelle.
Rask oli viime yönä ensimmäistä kertaa kymmeneen päivään ja neljään otteluun Bruinsin maalilla, kun vastaan asettui Edmonton Oilers.
Rask torjui ottelussa kelvolliset 32 kertaa, mutta Oilers lähti lopulta kotiin voittajana lukemin 4-2. Tappio oli 30-vuotiaalle suomalaisvahdille neljäs peräkkäinen.
Rask on pelannut tällä kaudella 13 ottelua, mutta voittoja miehen tilillä on vain kolme. Suomalaistähden torjuntaprosentti on surkea 89,9 ja päästettyjen maalien keskiarvo 2,91.
Sanomattakin selvää, että nämä tilastot eivät ole riittäviä seitsemän miljoonan dollarin palkkaa nauttivalle maalivahdille.
Bruinsin päävalmentaja Bruce Cassidy on kääntynyt viime otteluissa kakkosvahtina kautensa aloittaneen maalivahdin Anton Hubodinin puoleen, jolla on yhdeksästä aloitetusta ottelusta kasassa huimat seitsemän voittoa.
Hubodin ei ole hävinnyt varsinaisella peliajalla vielä yhtään kamppailua tällä kaudella. 31-vuotiaan venäläisvahdin torjuntaprosentti on päätähuimaava 93,2.
Hubodinin loistavat otteet – ja toisaalta Raskin heikot esitykset, ovat pakottaneet Cassidyn aloittamaan venäläisvahtia yhä useammin maalinsuulla.
Oilers-tappiosta pettynyt Rask latasi pelin jälkeen melkoisen suorat sanat lehdistölle.
– On vain ajan kysymys, mitä te (toimittajat) kirjoitatte, jotta saatte kiistelyn, Rask tuhahti Boston Herald -lehden mukaan.
Suomalaisvahti nosti myös suuren palkkansa puheenaiheeksi.
– Totta kai ihmiset katsovat kuinka paljon tienaan palkkaa – ja kuinka paljon hän (Hubodin) tienaa (1,2 miljoonaa dollaria kaudessa) – ja sitten tekevät ison asian siitä. Hän on pelannut kuitenkin hyvin – todella hyvin, sekä saanut myös voittoja. En voi valittaa tilanteestani, Rask sanoo.
Rask ymmärtää, että kuuma maalivahti pelaa.
– On ollut erilaista, koska en ole pelannut. Se voi vaikuttaa henkisesti, jos päästät sen sisällesi. Minä yritän olla tekemättä niin. ”Doby” on pelannut uskomattoman hyvin. Hän saa voittoja ja se on ainut, mikä merkitsee. Me tarvitsemme voittoja, ymmärrän sen, suomalaisvahti sanoo.
– Ainut, mitä voin kontrolloida on se, että tulen paikalla hyvällä työmoraalilla ja asenteella. Sitten kun pääsen pelaamaan, yritän antaa kaikkeni, jotta joukkueeni voittaa. Tietenkin, tämä on aivan uusi tilanne, mutta se ei ole vaikuttanut minuun paljoa.
Bruins pelaa seuraavan kerran vasta Suomen aikaan keskiviikon ja torstain välisenä yönä, eikä sen ottelun aloittava maalivahti ei ole vielä tiedossa.
– Emme julkaise aloittavaa maalivahtia vielä näin aikaisin. Tuukka on maailmanluokan maalivahti. Hän saa vielä voittoja. Toivottavasti se, joka pelaa keskiviikkona, antaa meille mahdollisuuden voittaa. Lepäämme tänään ja palaamme huomenna töihin. Näemme sitten tarkemmin, Cassidy kertoo.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Kiekko-Espoo rysäytti: 7 pelaajaa jättää seuran
- Oho! Colorado Avalanche harkitsee todellista yllätysvetoa
- Ruotsille kovia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin
- Leijonien maalivahti vaihtaa seuraa
- Mestaripakilta ilmoitus: ura päättyy
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!