IS: Liigaseurasta lähtenyt puolustaja haikailee takaisin HIFK:hon – ”Se on aina unelmien täyttymys”

Mikkelin Jukureissa alkukauden pelannut, mutta seuran kanssa sopimuksensa purkanut Hannu Pikkarainen kertoo Ilta-Sanomille, että lähtö Mikkelistä tuli hänen itsensä aloitteesta.
34-vuotias puolustaja loukkasi jalkansa alkukauden jälkeen, eikä löytänyt kunnollista roolia palattuaan tositoimiin.
– Mietin pitkään, mitä pitäisi tehdä, että homma muuttuu johonkin suuntaan. Kun jouluna olin kotona, tuli sellainen fiilis etten pysty ihan satasella menemään takaisin. Silloin on kaikkien kannalta parasta ilmoittaa, että mitä jos tehtäisiin näin, Pikkarainen kertoo lehden haastattelussa.
Hän kertoo muuttaneensa takaisin Helsinkiin, mutta uran jatkosuunnitelmat ovat vielä hämärän peitossa. Pikkaraisen kasvattiseura HIFK kärsii pahasta puolustajapulasta.
– Niin… Mä en varmaan ole se ihminen, joka siitä päättää. Jos siellä saa pelata, se on aina unelmien täyttymys, Pikkarainen puhuu mahdollisuudesta pelata vielä HIFK:ssa.
Pikkarainen ehti pelata Jukureissa 14 ottelua tehoilla 0+2. Kaksi edellistä kautta hän pelasi Saksan pääsarjassa.
HIFK:ta hän on edustanut Liigassa seitsemän kauden aikana, viimeksi kaudella 2014-15.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Kaksi NHL-supervahvistusta MM-kisoihin!
- NHL:ssä hurjat maalikarkelot: 18-vuotias ykkösvaraus latoi hirmutehot
- Tässä on Liigan välieräparit!
- Jokereille karmea takaisku!
- Jymyuutinen: NHL-supertähti palaa tositoimiin kolmen vuoden tauon jälkeen!
- NHL-seuralta shokkiuutinen: Kärkivaraus lopettaa uransa 21-vuotiaana!
- Lehti: Pelicansin ulkomaalaisvahvistus löysi uuden joukkueen
- Tapparassa mestaruuksia kahminut maajoukkuepuolustaja lopettaa uransa
- Risto Dufva vitsikkäänä Jokereiden murskatappion jälkeen: ”Muuten meni ihan hyvin…”
- Tapparassa käy ovi! 14 pelaajaa jättää seuran – listalla useita tähtinimiä
- HS: Jokerit virittelee usean pelaajan siirtojytkyä – Tapparan hyökkääjä tarttui haaviin
- Henrik Haapalan seura vaihtuu
- Urheilucast: Lenni Hämeenaho teki sopimuksen Liigan huippuseuran kanssa – yllätyssiirrolla yksi ehto
- Urheilucast: Kärppien supertähti siirtyy KHL:ään!
- Missä on Atro Leppänen? Antti Pennanen kommentoi MTV:lle tähtipakin puuttumista Leijonien MM-leiriltä
- Urheilucast: Ilves nappasi Leijonat-hyökkääjän SHL:stä – sopimuksessa yksi ehto
- Sivusto: Liigaan merkittävä pelaajahankinta
- TPS pestaamassa päävalmentajakseen todellisen seuralegendan – ”Vahvasti ehdolla”
- Liiga-seurat puhelimet kouraan – Kärpistä ja Jokereista tuttu taituri vapaille markkinoille!
- Siirto julki – tässä Emil Larmin uusi joukkue!