Päivän varma: Venäjän olympiavoitolla lyöt rahoiksi!
![paivanvarma](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2018/01/paivanvarma-632x461.jpg)
Venäjä-Saksa
Sunnuntaina 22.2 klo 06.10
Olympialaiset
Olympialaisten jääkiekkoturnaus päättyy sunnuntaina aiakisin aamulla pelatavaan finaaliin, jossa turnausvoittoa havittelevat ehdoton ennakkosuosikki Venäjä sekä kaikkien aikojen jymypaukkua rakenteleva Saksa.
Venäjän reilulle voitolle löydät huippukertoimen Mr.Greenin kautta. Uusille asiakkaille on lisäksi tarjolla 50€ ilmaisvedot ilman kierrätysvaatimusta.
Venäjä -3 – kerroin 2.30! Lunasta 2x 25€ ilmaisvedot
1. Siirry Mr.Greenin sivuille TÄSTÄ.
2. Avaa ilmainen pelitili
3. Tee talletus ja laita vetoa sisään
4. Ensimmäinen 25€ ilmaisveto hyvitetään ensitalletuksella tehtyjen vetojen ratkettua ja toinen ilmaisveto 7 päivän kuluttua tästä.
Venäjä lähtee finaaliin selvänä ennakkosuosikkina. Joukkue kaatoi Tsekin välierissä vakuuttavasti 3-0, ja näytti olevan valmis jopa olympiakultaan. Nikita Gusev ja Ilya Kovalchuk dominoivat turnauksen pistepörssiä heti Suomen Eeli Tolvasen jälkeen. Venäjän pelaajat pääsevät pyörittämään taitokiekkoaan finaalipelissä taitotasoltaan heikompaa Saksaa vastaan, joka on ehdoton etu.
Saksa on jo nyt ylittänyt villeimmätkin unelmansa, kun se kaatoi sensaatiomaisesti Kanadan välierissä jännittävien vaiheiden jälkeen 4-3. Vahvan turnauksen pelannut Saksa ehti jo pudottaa Ruotsin turnauksesta puolivälierssä, joten mistään vahinkovoitosta ei ollut Kandan kohdallakaan kyse. Joukkue pelaa sitoutuneesti ja uhrautuvaisesti. Altavastaajan asema sopii varmasti hyvin Saksalle, finaalissa sillä ei ole kuin voitettavaa.
Arvio
Venäjä vie selvään tyylin olympiakullan nimiinsä, mikäli se lähtee otteluun oikein latautuneena eikä takki auki. Saksaa ei sovi aliarvioida. Venäjän tasoinen joukkue rakastaa pitää kiekkoa, ja taitavat pelaajat kyllä osaavat rakentaa kuviot joilla hieman kädetön saksalaispuolustus joutuu rikkomaan ja ottamaan sitä kautta jäähyjä.
Venäjän taitotaso on yksinkertaisesti liikaa pelajaajamateriaalissa mitattuna Saksalle, ja kansallistunteen valtaama Venäjän joukkue pelaa varmasti täysillä koko 60-minuuttisen. Venäjän selkeä voitto Saksasta on ainoa pelattava vaihtoehto, sen verran iso taitoero joukkueiden välillä on. Lisäksi Saksalla saattaa olla jo alitajuisesti vatsa täynnä upeiden Ruotsi- ja Kanada-voittojen jäljiltä.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sidney Crosbylla uskomaton putki Kanadan maajoukkueessa: ”Yksi parhaista”
- Kanadalle kova kolaus 4 Nations -turnauksessa: tähtipelaajan turnaus ohi
- Kanada kaatoi Ruotsin 4 Nationsin avausottelun jatkoaikatrillerissä – huonojakin uutisia tuli
- Nyt se on varmaa: jääkiekon World Cup tekee paluun!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”