Ennätys uusiksi – suomalaislupaukselle Liigan debyyttikauteen painetta isältä: ”Sen nyt vähintään voit tehdä”

NHL:n tulevan kesän varaustilaisuus on ollut jo suomalaisten huulilla miettiessä sinivalkoisten panosta. Monessa eri mediassa on ennakkoon arveltu, että Kärpissä hyökkäävä Rasmus Kupari ja Ässissä hyökkäävä Jesperi Kotkaniemi ovat ykköskierroksella taalajäille napattavat suomalaiset.
Torstain kamppailut huomioimatta, Kupari oli nakuttanut oululaisten paidassa 37 ottelussa tehot 6+8=14, Kotkaniemen saldo porilaisten paidassa sen sijaan oli 55 pelin jälkeen 9+18=27.
Kummatkin ovat syntyneet vuonna 2000. Kaksikosta Kupari sai kehuja mm. liikkeensä ansiosta ja Kotkaniemi kovien tehojen myötä.
– Hän ansaitsi nuorten MM-kisapaikan täysin otteillaan. Sinne ei pelkästään nimellä pääse. Rasmuksen pelaaminen oli hyvännäköistä ja liike näyttää parantuvan koko ajan, Kärppien päävalmentaja Mikko Manner oli sanonut NHL.comin suomenkielisen sivuston mukaan viitaten alle 20-vuotiaiden MM-kekkereihin.
– Hän täyttää maaliskuussa vasta 18 vuotta, mutta pelaa niin kuin aikuinen mies. Potentiaalia on vaikka mihin, mutta annetaan hänen nyt kasvaa rauhassa. Hänen täytyy kevään aikana oppia muutamia tärkeitä pelin lainalaisuuksia, jotta yltää seuraavalle tasolle.
Kotkaniemen debyyttikautta on puolestaan leimannut huvittava seikka. Ylimääräistä potkua otteisiin on tuonut nimittäin se, että ennen kauden alkua juniori oli linjannut yhdeksi tavoitteekseen rikkoa Ässien paidassa isänsä Mikael Kotkaniemen (kuvassa) kaudella 1993-94 tekemän piste-ennätyksen 9+11=20. Ja sehän meni rikki, että heilahti.
– Taisin sanoa hänelle, että sen nyt vähintään voit tehdä. Onnistumiset ovat totta kai hänelle todella tärkeitä ja tuovat itseluottamusta. Tärkeintä on kuitenkin säilyttää tasaisuus, jota pojalta on viime peleissä löytynyt, Mikael-isä on todennut NHL:n suomenkielisen sivuston mukaan.
Nuorukaisten tehoihin ei oltu huomioitu torstain liigakierrosta, kun tämä artikkeli kirjoitettiin ennen pelejä.
Kupari viiletti Kärppien kakkosketjun keskellä ja Kotkaniemi Ässien kakkosketjun laidalla.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lukko rysäytti hurjan sopimusuutisen – ”Yksi Liigan parhaimpia pelaajia”
- Liigan pudotuspeliennakko: Yksi pelaaja riittää Ässille HPK:n kaatamiseen
- IS: Ässät vahvistuu SHL-hyökkääjällä
- Liigan pudotuspeliennakko: TPS:n räpiköinti päättyy, kun ”Raipe” luo Kisapuistoon keväthurmoksen
- Jesse Puljujärvi tehoili AHL:ssä – valittiin ykköstähdeksi
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – kotiyleisöltä upea ele
- HIFK:lle iso takaisku: Tähtipuolustajalle pelikieltoa
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- NHL-kauden odotetuin herkkupala tänään ilmaiseksi tv:ssä – Mikko Rantanen palaa Coloradoon!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!