Kiekkolegenda Chris Chelios kertoo kummallisesta reitistään NHL:ään – ”Se oli varmasti kohtalo”
![getty_chelioschris20121229](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2012/12/getty_chelioschris20121229.jpg)
Huimat 1651 NHL:n runkosarja ottelua, kolme Stanley Cupia, kolmesti NHL:n paras puolustaja sekä yksi World Cup -kulta.
Voisi kuvitella, että kaudella 2009-10 mittavan NHL-uransa päättänyt Chris Chelios olisi pikkupojasta asti tehnyt kaikkensa tullakseen huippukiekkoilijaksi.
Tarina on kuitenkin toisenlainen. Kiekkolegenda kertoo Sportsnetin haastattelussa, että hänestä oli tulossa kaikkea muuta kuin ammattiurheilija nuorena.
Vanhemmat ohjasivat nuorukaista kohti hyvää koulutusta, minkä lisäksi musiikki oli vahvasti Cheliosin elämässä kouluaikoina.
– Ei ollut syytä, miksi minusta olisi pitänyt tulla NHL-pelaajaa. Se oli varmasti kohtaloni. Suurin syy oli vanhempani, koska jääkiekko ei ollut iso juttu meillä. En ollut kuten kanadalaiset, jotka haluavat kasvaa NHL-pelaajiksi, yhdysvaltalainen Chelios kuvailee.
Harva NHL-tähti kertoo soittaneensa nuorena klarinettia ja pianoa.
– Soitin useita soittimia noin viiden vuoden ajan. Sen jälkeen päätin lähteä koittamaan baseballia ja jääkiekkoa. Se toimikin hyvin, Chelios sanoo.
Chelios asui perheensä kanssa San Diegossa, jossa jääkiekko ei ole ykköslaji. Lopulta tie vei kuitenkin Kanadaan juniorisarjaan, josta Montreal Canadiens varasi Cheliosin toisella kierroksella.
Lopulta hän pelasi peräti 26 kautta NHL:ssä, minkä jälkeen Chelios valttiin oikeutetusti Hockey Hall of Fameen. Kiekkoura päättyi vasta 48-vuotiaana.
Hän edusti NHL-urallaan Canadiensin lisäksi Chicago Blackhawksia, Detroit Red Wingsia ja viimeisellä kaudella Atlanta Trashersia.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- USA:n supertähdet linjaavat: näin Leijonia vastaan täytyy pelata: ”Tuottaa paljon haasteita”
- IL: Kaksi TPS-hyökkääjää vaihtaa seuraa Liigassa – nuori puolustaja suuntaa Pohjois-Amerikkaan
- Sidney Crosbylla uskomaton putki Kanadan maajoukkueessa: ”Yksi parhaista”
- Kanadalle kova kolaus 4 Nations -turnauksessa: tähtipelaajan turnaus ohi
- Kanada kaatoi Ruotsin 4 Nationsin avausottelun jatkoaikatrillerissä – huonojakin uutisia tuli
- Nyt se on varmaa: jääkiekon World Cup tekee paluun!
- Katso: Kanadan superylivoima jysäytti 12 sekunnissa!
- Tässä ovat 4 Nationsin aloittavat maalivahdit – Suomi paljasti korttinsa viimeisenä
- Sami Kapasen Pelicans-debyytistä tuli todellinen maalihurjastelu
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli