Ruotsin kultavalmentaja kerää ylistystä NHL-tähdiltä – ”Se on kuin ketjureaktio”

Ruotsin päävalmentaja Rikard Grönborg sai nauttia MM-kisoissa peräti 20 NHL-pelaajan palveluksista. Tulos oli upea: Ruotsi voitti jo toisen kerran peräkkäin maailmanmestaruuden.
Siinä kun Suomessa on viime vuosina ihmetelty NHL-pelaajien kieltäytymisaaltoa MM-kisoista, Grönborg on päässyt lähes valitsemaan parhaat päältä. Hän pääsee nauttimaan oman työnsä hedelmistä.
Anaheim Ducksin ruotsalaispuolustaja Hampus Lindholm kertoi jo aiemmin tänään jutussamme, miksi niin moni NHL-tähti halusi tulla Tanskan MM-kisoihin. Nashville Predatorsin tähtihyökkääjä Viktor Arvidsson korostaa Grönborgin toiminnan merkitystä siinä, että NHL-pelaajat himoitsevat pelaamista Tre Kronor -paidassa.
[nosto tasoitus=”oikea”]Se on mukavaa, että he välittävät ja haluavat meidät mukaan.[/nosto]
– Valmentajat tulevat nykyään luoksemme juttelemaan ja kyselemään kuulumisia ja he viestittelevät meille pitkin kautta. Se on mukavaa, että he välittävät ja haluavat meidät mukaan. Kun yksi pelaaja sanoo ”kyllä” ja kyselee muita mukaan, se on kuin ketjureaktio, Arvidsson selittää.
– Hän (Grönborg) tekee hienoa työtä. Hän saa pelaajat mukaan ja valmentaa meitä hyvin. Hän ja hänen valmennustiiminsä ovat tehneet hienoa työtä. Me vain laitamme homman kulkemaan kaukalossa, Arvidsson kuvailee.
Mestaruuden ratkettua Arvidsson, 24, oli tietysti haltioissaan. Miehen kaksi edellistä kautta Nashville Predatorsissa ovat päättyneet pettymykseen. Viime kaudella Predators hävisi Stanley Cup -finaalit Pittsburghille, ja tänä keväänä tuli lähtö toisella kierroksella Winnipeg Jetsin käsittelyssä.
– Tuntuu hienolta tietysti. Tätä varten tulin tänne, ja on mahtavaa juhlia näiden kavereiden kanssa, Arvidsson riemuitsi.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Paha isku NHL:n suomalaisseuralle – tähtipelaaja sivuun pudotuspeleistä
- Leijonien MM-leiriryhmään uusi nimi
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!