Vielä kerran: tähän MM-finaali ratkesi – kumpikin oli senttien päässä voitosta jo jatkoajalla (video)

Ruotsissa on tänään juhlittu – Sveitsin on puolestaan vallannut maansuru.
Sveitsi oli niin lähellä, niin lähellä ensimmäistä maailmanmestaruuttaan – ja kuitenkin niin kaukana. Käkikellomaan joukkue johti MM-finaalia kolmeen otteeseen – ja aina Ruotsi kiri rinnalle ja lopulta ohi.
Nino Niederreiter vei Sveitsin johtoon avauserän 17. minuutilla, mutta vain reilu minuutti myöhemmin Gustav Nyquist tasoitti.
Toisen erän alkajaisiksi osui Sveitsin Timo Meier, ja reilut kymmenen minuuttia myöhemmin Ruotsin Mika Zibanejad. Tämän jälkeen pelattiin jatkoaika mukaan lukien yli 45 minuuttia ilman maalia.
Mutta jatkoajalla kumpikin oli todella lähellä voitto-osumaa. Kun jatkoaikaa oli jäljellä neljä minuuttia, Sveitsin Kevin Fialalla oli loistopaikka laukoa kiekko läheltä maaliin. Fiala pääsi laukomaan onetimerin muutamasta metristä Ruotsin puolustajan Mattias Ekholmin katsellessa tilannetta lähietäisyydeltä kirjaimellisesti istualtaan. Fiala ei kuitenkaan saanut laukaustaan lähtemään tarpeeksi ylös, vaan kiekko pysähtyi Ruotsin maalivahdin Anders Nilssonin suojuksiin.
Aivan jatkoajan viime sekunneilla oli tapahtua ”ruotsit”. Adam Larsson sai kiekon siniviivaan ja tykitti sydämensä kyllyydestä. Kiekko kilahti Sveitsin maalin tolppaan, kun jatkoaikaa oli jäljellä kaksi sekuntia.
Lopulta ratkaisu siis haettiin rangaistuslaukauskilpailusta. Siinä osui ensin Sveitsin Sven Andrighetto. Ruotsin kolmas laukoja Oliver Ekman-Larsson ja neljäs yrittäjä Filip Forsberg onnistuivat, ja kun loput Sveitsin laukojat epäonnistuivat, Ruotsi pääsi aloittamaan historiansa 11:nnet jääkiekon MM-kultajuhlat.
Katso MM-finaalin ratkaisuhetket vielä kerran jutun alussa olevalta IIHF:n julkaisemalta videolta.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi