Hurjia tehoja juniorivuosinaan takonut HIFK-puolustaja paljasti syyn taitoihinsa – ”Pienenä poikana pelasin paljon pihapelejä”
Viime kaudella HIFK:n Liiga-miehistöön noussut puolustaja Elias Ulander odottaa itseltään jatkossa nousua jälleen uudelle tasolle.
Tehtävä ei ole helppo, sillä helsinkiläisjoukkueen puolustus on tulevalla kaudella kivikova ja kilpailu peliajasta tulee olemaan rajua.
Kesäharjoittelussaan Ulander on panostanut vahvuuksiensa kehittämiseen.
– Harjoittelussa on painotettu luistelua ja laukausta. Olen ollut mukana sellaisessa luisteluharjoitteluryhmässä, luisteluklinikalla. Kesätreeniryhmässämme on ollut kahdeksan pelaajaa, muun muassa Panu Mieho, Aleksit Mustonen ja Rekonen sekä Petteri Lindbohm. Kävimme jäällä kaksi kertaa viikossa ja panostimme lisäksi punttitreeniin ja nopeusharjoitteluun, Ulander kertasi kesäänsä Liigan virallisella nettisivulla.
HIFK:n A-nuorissa kolmella edellisellä kaudella peräti 95 tehopistettä 120 ottelussa takonut lahjakkuus kuvailee omaa pelityyliään hyökkäyspainotteiseksi. Kiekolliseen taitavuuteen löytyy selkeä syy.
– Varmaan siitä, että pienenä poikana pelasin paljon pihapelejä veljieni kanssa. Neljän veljeksen kamppailuissa oppi pitämään nuorempana puolensa. Isä on toki aina painottanut myös geenien vaikutusta, Ulander toteaa.
Juniorivuosien alussa hän pelasi myös aina hyökkääjänä, puolustajan paikka tuli tutuksi vasta D2-ikäisenä (noin 12-vuotiaana).
Nuorukaisen taustaa vasten hänen esikuviensa nimet eivät lopulta yllätä.
– Ruotsalaiset NHL-tähdet, Erik Karlsson ja Nicklas Lidström, ovat olleet suosikkejani. En tunnusta, että olisin heitä matkinut, mutta ehkä jollain tavalla alitajuisesti olen ottanut heistä mallia. Kiekollinen rauhallisuus ja taito nähdä peliä ovat heillä huipputasoa, Ulander hehkuttaa.
Rapakon takana ovat myös puolustajan omat tavoitteet, mutta sitä ennen keskittyminen on tulevassa Liiga-kaudessa. Tavoitteeksi Ulander mainitsee mestaruuden.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan