Maaleitta oleva Ilja Kovaltshuk yllätti Kingsin tähtipelaajan: ”Todella aliarvostettu” (video)

NHL:ään palanneen ja siellä Los Angeles Kingsin värejä kantavan Ilja Kovaltshukin uusi alku taalajäillä on ollut poikkeuksellinen. Vaikka venäläisen tilastot runkosarjassa kautta aikain näyttävät suhteellisen ”tasaisia” lukemia 417+401=818, on hyökkääjä tiedetty selvästi paremmaksi maalintekijäksi kuin pelinrakentajaksi.
Tämän kauden kahdessa ottelussa NHL-jäiden paluumuuttaja on summannut tehot 0+2. Nuo syöttöpinnat syntyivät Kingsin maanantaiaamun voitokkaassa Detroit Red Wings -mittelössä.
Niistä etenkin Anze Kopitarin maalin alustus oli väkevä näyte siitä, että Kovaltshuk, 35, on edelleen vaikea pysäytettävä. Hänen jalkansa riittävyys oli yksi kysymysmerkeistä ennen kauden alkua.
– Ihmiset kuvittelevat hänen olevansa laukoja. Hän on todella aliarvostettu syöttelijä, Kingsin kippari Anze Kopitar kertoi toimittaja Dennis Bernsteinin mukaan.
Uransa 400:nnen syöttöpisteen NHL:ssä saalistaneen Kovaltshukin passi Kopitarin Red Wings -pelin maaliin oli varsin komeaa katseltavaa. Hän toi kiekon alueelle, pysyi pystyssä ilmeisestä vaikeuksista huolimatta ja syötti pikkumustan taustalta tulleelle slovenialaiselle.
– En rehellisesti tiennyt (sitä), kun päätin ampua, kauden kahdessa mittelössä tehot 2+0 viimeistellyt Kopitar jatkoi viitaten joukkuetoverinsa pelinrakentelutaitoihin.
Ennakko-odotusten mukaan olisi saattanut kuvitella miesten pisteiden olevan toisin päin – olkoonkin, että kausi on vasta alussa.
Kingsin kausi jatkuu viikolla vieraskiertueella. Sen seuraava vastus on Patrik Laineen tähdittämä Winnipeg Jets.
Voita loma Rodoksella – arvo 1000€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ arvoisen loman Rodoksella!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:n pudotuspeleissä – valmennukselta kova ratkaisu
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan