Ville Nieminen ylistää ”tuntemattomia nimiä” – Liigan jättiyllättäjä mykistää, tilastoissa upea yksityiskohta

Legendaarisen Stanley Cup -voittaja Ville Niemisen alaisuudessa ensimmäistä kautta pelaava Lahden Pelicans on ollut liigakauden suurin yllättäjä. Edellisen kerran pisteettömien otteluiden tappioputkessa sarjanelonen on rypenyt viime vuoden marras-joulukuussa. Tuo kuuden pelin putki on myös viimeisin tappiokierre.
Nyt Pelicans on jokaisessa kuntopuntarissa (5 ottelua, 10, 15, 20, 25 ja 30) top-kolmessa. Sille ei tehty aikavälillä 18.12.-25.1. yhden ainoaa ylivoimamaalia vastustajien toimesta.
Yksi suurimpia salaisuuksia pelikaanin korkeaan liitoon on ollut joukkueen alakerta. Pelicans on päästänyt sarjassa toiseksi vähiten maaleja, kun oma reppu on pölissyt vain 102 kertaa.
Tämä ei voi olla sattumaa, sillä Niemisen ensimmäisellä päävalmentajakaudellaan KeuPa HT koki Mestiksen runkosarjassa kaudella 2015-16 kolmanneksi vähiten takaiskuja.
Joukkueen sensaatiomaista liitoa kuvaa hyvin se, että esimerkiksi lauantaina Tallinnan pelissä Pelicansin alakerrassa luutivat sellaiset nimet kuin Aapo Ahola, Aleksi Ek, Santtu Kinnunen ja jutun kuvassa oleva Jarkko Pynnönen. Jos on joukkue yllättäjä, niin samaa voi todeta myös kvartetista.
Nelikon keski-ikä on alle parinkymmenen – tarkalleen ottaen 19,5.
– Kyllä hiljaiseksi vetää. Ahola on vetänyt viime vuonna yli-ikäisenä B-junioreiden SM-sarjaa. Kinnuselle ensimmäinen liigamaali, toissa kaudella B2:ssa, vuosi A-junioreissa, tulee tänne ja pelaa nyt Liigaa, Nieminen kehui Tallinnan pelin jälkeisessä lehdistötilaisuudessa, joka julkaistiin mm. joukkueen Youtube-kanavalla.
Ahola ja Ek eivät ole koskaan pukeneet maajoukkuepaitaa päälleen, Kinnunen ja Pynnönen ovat olleet mukana satunnaisesti.
– He eivät ole kuulleet tällaisesta leijonapolusta mitään. He eivät ole olleet edes samassa sateessa näiden leijonapelaajien kanssa. Sieltä he ovat tulleet jotain omaa reittiä Liigaan.
– Huikeita jätkiä. Tarinoita tarinoiden sisällä.
Sarjan nuorimman joukkueen (keskiarvoikä 26,02) luotsi on saanut ensimmäisellä liigakaudellaan jollain ihmeen tavalla suuresta osasta irti parhaat taitonsa tänä talvena. Tämän tekstin lisäksi tuon todeksi osoittaa mm. Hannes Björnisen ja Oliwer Kasken maajoukkuekutsut.
SANTTU KINNUNEN ON NHL-VARAUS – LUE SUOMIKIEKKO-SIVUSTON SYKSYINEN HAASTATTELU:
Aleksander Barkoville ja muille seuraa – onko tässä seuraava Floridan suomalaistähti? ”Kaukainen tavoite”
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Liigassa jysähti: Kaksi isoa pelikieltoa
- Mikko Rantanen vertaa Dallasin ja Carolinan pelitapoja – tässä suurin syy siirrolle?
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Antti Raannan paluuhuhut Liigaan kiihtyvät – nyt tipahti iso uutinen
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!