NHL-megatähdet toistamassa hämmentävää temppua lähes 30 vuoden takaa – viimeksi seurauksena oli seuraavalla kaudella Stanley Cup-voitto!

Edmonton Oilersin kausi on mitä suurimmalla todennäköisyydellä päättymässä tällä kertaa jo NHL:n runkosarjaan.
Joukkue on ennen viittä viimeistä otteluaan kuuden pisteen päässä viimeisestä läntisen konferenssin pudotuspeleihin vievästä villi kortti-paikasta.
Oilersin kohtaloksi on muodostumassa jälleen kokoonpanon raju epätasapaino, sillä joukkueen kahden parhaan pistemiehen Connor McDavidin ja Leon Draisaitlin takana on ammottava aukko.
Kun McDavid on naulannut tässä vaiheessa jo 114 (40+74) tehopistettä ja Draisaitlkin peräti 101 (47+54) täppää, ovat seuraavat pistemiehet kaukana perässä.
Ryan Nugent-Hopkins on summannut vielä täysin kelvolliset 65 (28+37) pinnaa, mutta sen jälkeen onkin jo hiljaista.
Joukkueen kärkipistemiehet (McDavid ja Draisaitl) ovatkin toistamassa hämmentävää temppua lähes 30 vuoden takaa.
Pittsburgh Penguinsin jäätyä kaudella 1989-90 pudotuspelien ulkopuolelle, löytyi myös tästä joukkueesta kaksi yli 100 pinnaa runkosarjassa takonutta pelimiestä.
Mario Lemieux paukutti 123 ja Paul Coffey 103 pinnaa, mutta tästä huolimatta pennsylvanialaisjoukkue joutui kesälomalle todella aikaisin.
Pens kuitenkin sisuuntui tuolloin melkoisesti, sillä se juhli kahtena seuraavana vuonna Stanley Cupia.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Mestis saa uuden seuran – Jääkiekkoliitolta vihreää valoa
- Urheilucast: Antti Raanta ei palaa Liigaan – tilalle huippukorvaaja!
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Kärpät myllää joukkueen uusiksi: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusesta yllättävä tieto
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- Sivusto: SaiPan NHL-vahvistus siirtymässä toiseen seuraan
- Liigan mestarisuosikille raju kolaus
- TPS-tähti sai NHL-sopimuksen!
- Jokerit on Mestiksen mestari!
- IS: Leijonat saa supervahvistuksen MM-kisoihin!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Lähde: Emil Larmi palaa Liigaan!
- HIFK:n Leo Komarovista iso uutinen
- Urheilucast paljasti: Ilves saa hurjan vahvistuksen, jos Jukureille käy kylmät!
- Näkökulma: Pelicans on aidossa vaarassa pudota Mestikseen – ja se olisi amatööriseuran loppu
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Lähde: Liiga-seura rysäytti jättimäisen pelaajakiinnityksen!
- Urheilucast: Sami Vatasen JYP-siirrossa jymykäänne!
- Supertähden paluu varmistumassa? Liiga-seura kiusoittelee fanejaan