Onko tämä enää reilua? NHL-pomo syytti pudotuspelipaikan karkaamisesta yhtä pelaajaa

Edmonton Oilersin toimitusjohtaja Bob Nicholson syyllistyi varsinaiseen möläytykseen seuran kausikorttilaisille järjestetyssä tilaisuudessa.
Seurapomo kritisoi rajulla tavalla saksalaishyökkääjä Tobias Riederiä, joka kiinnitettiin Oilersiin kesällä vuoden mittaisella, kahden miljoonan dollarin arvoisella sopimuksella.
Isoon rooliin kaavailtu 26-vuotias laitahyökkääjä on kuitenkin pelannut 60 ottelua tekemättä maaliakaan. Syöttöpisteitä miehellä on kasassa 11.
– Toby Rieder ei tule jatkamaan seurassa kauden jälkeen. Hän tuli tänne, koska halusi pelata Saksan maajoukkueesta tutun Leon Draisaitlin tai Connor McDavidin kanssa. Hän ajatteli pelaavansa 15-16 maalin kauden ja solmivansa sen jälkeen 4-vuotisen ja 3,5 miljoonaa taalaa vuodessa -tyyppisen sopimuksen. Hän ei ole tehnyt maaliakaan. Hän on missannut paljon läpiajoja. Jos hän olisi tehnyt 10-12 maalia, olisimme todennäköisesti menossa pudotuspeleihin, seurapomo möläytti heittäen saksalaisen tylysti bussin alle.
OHL:ssä aikoinaan dominoinut Rieder pelasi ennen Oilers-pestiään Arizona Coyotesissa, jossa mies iski 292 ottelussa 51 maalia. Toissa kaudella 16 maalia tykittäneestä saksalaisesta odotettiin isoa palasta Edmontonin tämän kauden hyökkäysketjuihin.
NHL-toimittaja Darren Dreger kirjoitti perjantai-iltana Twitter-tilillään Nicholsonin pahoitelleen möläytystään ja toivovan kaikkien voivan jatkaa eteenpäin.
JATKOA AIHEESEEN: NHL-pomon bussin alle heittämä hyökkääjä kommentoi tapausta: ”Hän meni liian pitkälle”
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Valtteri Filppula lopettaa uransa!
- HIFK:ssa käy ovi: Neljä pelaajaa jättää seuran – mukana Leo Komarov
- Urheilucast: Veli-Matti Savinaista viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Mikko Rantanen liekeissä Coloradoa vastaan – pääsi viimein maalin makuun
- Mikä nöyryytys! Liigassa ennennäkemätön finaaliottelu
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan