Jack Hughesilta myrskyvaroitus Suomessa pelatussa maaottelussa – varaaminen ykkösenä olisi unelmien täyttymys: ”Siitä tulee hauskaa”
![United States v Slovakia – 2019 IIHF World Junior Championship](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2019/04/getty_hughesjack20190416.jpg)
HEINOLA. NHL:n ensi kesän mahdollinen ykkösvaraus Jack Hughes, 17, hioi kuvioitaan Yhdysvaltain alle 18-vuotiaiden maajoukkueen kanssa Heinolassa viime viikonloppuna. Tähtipaidat pelasivat kaksi maaottelua, kun vastassa olivat Suomi ja Sveitsi.
Nuoret Leijonat kampesi USA:n nurin numeroin 1-0. Lauantaina Yhdysvallat puolestaan murjoi Sveitsin jäänrakoon numeroin 8-0. Hughes painoi tuossa pelissä ällistyttävät tehot 2+4=6.
Hughesia on koeteltu ennen juhannuksen varaustilaisuutta. Hänen ykköshaastajansa Kaapo Kakko vei kullat nenän edestä niin U18-kisoissa vuosi sitten kuin alle 20-vuotiaidenkin kekkereissä vuodenvaihteessa.
Yhdysvallat ja Suomi ovat hallinneet alle 18-vuotiaiden turnauksia vuodesta 2014 lähtien. USA:lla mestaruuksia on tuosta alkaen kolme ja Pikkuleijonilla kaksi. Koska Suomi on hallitseva maailmanmestari, niin…
– Haluamme selvästikin voittaa turnauksen, Hughes sanoi perjantaina Suomea vastaan pelatun koitoksen jälkeen.
Kohti NHL:ää
Vielä lapsen iässä oleva Hughes on kenties maailman puhutuimpia pelaajia. Heinolan kylmän ja sympaattisen jäähallin uumenissa pelaaja puhui rauhallisella äänensävyllä. Ja nöyrän oloisena.
Varaustilaisuus ei tunnu aiheuttavan mitään valtavia paineita ainakaan vielä.
– Siitä tulee hauskaa. Se on spesiaalia ja hienoa aikaa.
Ja yhdysvaltalainen haluaa olla ykkösvaraus?
– Kyllä kyllä. Se olisi unelma.
Varaustilaisuudessa ykkösenä pääsee vuoroon New Jersey Devils ja kakkosena NY Rangers. Kun pelaajalta kysyttiin, mikä voisi olla hänelle mieleisin seura, oli vastaus varovainen.
– Ou… NHL:ssä on paljon hyviä joukkueita.
Mutta kumpi on Hughesin varausnumero – ykkönen vai kakkonen? Se on paljon kiinni myös suomalaislupaus Kakosta.
Hughes kuvaili suomalaispelaajaa Heinolassa mahtavaksi pelaajaksi. Yhdysvaltalainen myönsi tietävänsä sen, että Kakon kausi on sujunut putkeen.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kärppien lupaukselle pitkä poissaolo
- I-P: Sport voi joutua myymään tähtipakki Atro Leppäsen – ”Karu tosiasia”
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- KooKoo vahvistuu kanadalaispuolustajalla – ”Kokemusta kovista Euroopan sarjoista”
- Sidney Crosby loukkaantui – estääkö törmäys suomalaisen kanssa osallistumisen 4 Nationsiin?
- Jälleen yksi Leijonien superturnauksen NHL-mies loukkaantui
- Miro Heiskaselle pitkä poissaolo
- Rasmus Ristolaisesta tipahti huonoja uutisia
- Lähde: Tappara-puolustajan maisema vaihtumassa – on lähellä sopimusta uuteen seuraan
- Colorado-GM rikkoi hiljaisuuden Mikko Rantasen kaupasta: ”Tiesimme, että se olisi…”
- Urheilucast: Kärpiltä jättikaappaus kilpailijan leristä – saa Liigan kovimman palkkapussin
- Lähde: Kärpät jysäytti kovan hankinnan puolustukseen!
- E-S: SaiPa menettää tähtivahvistuksensa kesken kauden!
- Maajoukkuehyökkääjän Liiga-sopimus purettu – ”Paras vaihtoehto”
- Liiga-seura purki pitkäaikaisen maalivahtinsa sopimuksen!
- 35 miljoonan dollarin NHL-floppivahdille lähtöpassit
- Liigan jäähypörssin kärkimies löysi uuden joukkueen!
- Lehtitieto: Kärpät kilpailee toisen Liiga-seuran kanssa samasta pelaajasta
- Kiekko-Espoo puolustajan sopimus purettu pelaajan aloitteesta: ”Onnea uusiin haasteisiin”