Vau! Liiga-seura auttaa historiallisella tavalla kiekkojunnuja – ”Suuri ja hieno päätös”

Rauman Lukko haluaa tukeaa nuorten lapsien harrastamista uudella tavalla Liigassa.
Liiga-seura kertoo tiedotteessaan, että jatkossa se tarjoaa maksuttoman osallistumisen Leijona-kiekkokouluun sekä tyttökiekko- ja ringettekouluihin jatkuen aina ensimmäiseen ikäkausijoukkueeseen asti.
– Tämä on Lukko-perheeltä suuri ja hieno päätös, jolla haluamme varmistaa jokaisen lapsen pääsyn hienon harrastuksen pariin. Lukossa ja taustalla olevassa konsernissa edelläkävijän rooli on resurssien myötä vaade, joka pitää täyttää niin urheilussa, liiketoimissa kuin kabineteissakin, Raumalaiskiekkoilun Tuki ry:n puheenjohtaja Rafael Eerola linjaa.
Uudistuksen taustalla on huoli vähentyneistä juniorimääristä Suomessa. Uudistuksella toivotaan kynnyksen madaltamista jääurheilun harrastamiseen.
Lukon on toiminnassaan huomioitava talousalueen pieni koko, laskeva syntyvyys, lajin leimattu kalleus sekä tätä kautta huoli tulevista niskaloista, vehasista, heinoloista ja ”möröistä”.
– Tämä perusteet olivat nyt riittävät rakentamaan Suomen ensimmäisen maksuttoman polun lajin pariin, Eerola tunnelmoi.
Yksi iso panostus Lukolta on junioreiden maalivahtituotantoon. Leijonista tuttu huipputorjuja Petri Vehanen ryhtyy seuran maalivahtivalmentajaksi C2- ja B-ikäluokissa.
–Viimeisen vuoden aikana Lukko on panostanut voimakkaasti nimenomaan huippu-urheilun kehittämiseen. Tänään siihen on saatu upeaa jatkumoa. Oman toimintamme kehittämisen lisäksi on loistava asia, että pystymme panostamaan lisää myös meille erittäin tärkeisiin sateenvarjoseuroihimme, joiden hyvinvointi ja elinvoimaisuus takaavat harrastamisen mahdollisuuden kotiseudulla, mutta myös lahjakkaimpien pelaajien kilpapolun Lukossa, Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt kommentoi.
LUE MYÖS: Järkälemäinen maalivahtilupaus antaa näyttöjä Tapparalle – varattiin NHL:ään kolme vuotta sitten
LUE MYÖS: Tajuton vuosipalkka! Arvio: Mikko Rantanen allekirjoittaa jättimäisen NHL-diilin
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tampereella huippujännittävä taisto – näin kävi Liigan pudotuspelikierroksella
- Ville Koivunen nostettiin NHL:ään! Takonut hurjaa jälkeä farmin puolella
- Paljastus John Tortorellan potkuista: taustalla yhteenotto pelaajan kanssa?
- Neljä isoa nimeä jättää TPS:n kauden päätteeksi
- Sami Niku ja Niko Ojamäki vaihtavat seuraa – muitakin ex-Liiga-tähtiä vapaille markkinoille
- Tappara iski melkoisen yllätysuutisen pöytään!
- Urheilucast: Sami Vataselta pakit JYPille – siirtymässä toiseen Liiga-seuraan!
- Jatkoaika: Jokereille karvas päätös Helsinki-hallin suhteen!
- Mikko Rantanen törmäili taas NHL:ssä – nuoren tähden polvi vääntyi karmealla tavalla
- Sopimus purkissa – Oskari Salmisen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- Urheilucast: Ruben Rafkin palaa Liigaan – tässä uusi seura!
- Liiga-seura myllää lähes kaiken uusiksi – yhdeksän pelaajaa sai lähteä!
- Urheilucast paljasti: Ilves saa hurjan vahvistuksen, jos Jukureille käy kylmät!
- HIFK:n Leo Komarovista iso uutinen
- Urheilucast: TPS:n Viljami Marjala loikkaa toiseen Liiga-seuraan!
- SK: Liigan kärkiseura yrittää kaapata hurjan paluumuuttajan!
- Urheilucast: Sami Vatasen JYP-siirrossa jymykäänne!
- IL: Aku Räty palaa Pohjois-Amerikasta Liigaan – tuhti palkkapussi
- TPS-tykki Viljami Marjala vaihtaa joukkuetta!
- Raju päätös tuli – tällaisen rangaistuksen Juuso Nykänen sai sikatempusta