Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja katuu viime kauttaan: ”Tein ahneen ratkaisun ja lähdin Venäjälle”

Kaksinkertainen Stanley Cup -voittaja Kris Versteeg teki keväällä yllättävän ratkaisun solmittuaan yksivuotisen kontrahdin Chicago Blackhawksin farmiseuran Rockford IceHogsin kanssa.
33-vuotias Versteeg vakuuttaa paloa pelaamiseen edelleen riittävän.
– Se mitä minun täytyy tehdä, on pelata kiekkoa. Jos en olisi tuntenut enää niin, olisin lopettanut urani, Versteeg toteaa Blackhawksin nettisivulla.
Hyökkääjä palaa Pohjois-Amerikkaan vietettyään viime kauden Euroopassa.
Kesällä 2018 Versteegille ei riittänyt kysyntää NHL:ssä ja hän päättikin tarttua KHL-seura Avangard Omskin tekemään rahakkaaseen tarjoukseen, jota nyt katuu.
– Tein ahneen ratkaisun ja lähdin Venäjälle, eikä se oikein onnistunut, laituri muistelee.
Omsk-paidassa kertyi lopulta vain 11 ottelua ennen kuin vyöruususta kärsinyt Versteeg palasi kotimaahansa ollen jo lähes valmis lopettamaan uransa.
Lopulta SHL:n Växjö Lakers nappasi kanadalaisen riveihinsä loppukaudeksi ja hyökkääjä löysi jälleen peli-ilon: 12 runkosarjaottelussa syntyi 11 (4+7) tehopistettä ja seitsemässä pudotuspelissä vielä 6 (4+2) pinnaa.
Tämän jälkeen Versteeg oli yhteydessä vanhaan tuttuunsa, IceHogsin GM:nä työskentelevään Mark Bernardiin ja pian konkarilla olikin sopimus farmisarjaan.
Versteeg on yli 600 NHL-ottelustaan huolimatta AHL:n suhteen tosissaan.
– En ole pitänyt viime kauden jälkeen juurikaan vapaata. Olen luistellut ja tehnyt töitä myös taitovalmentajien kanssa. Se on jotakin mitä en ole aiemmin tehnyt koskaan. Kunhan pääsen Rockfordiin voin näyttää ettei tämä ole mikään vitsi. Olen valmiina pelaamaan, Versteeg vakuuttaa ja jatkaa:
– Motivaatio on korkealla, sillä menetin niin monta hyvää vuotta ja haluan edelleen pelata korkealla tasolla.
Versteeg juhli Stanley Cup-voittoa Blackhawks-paidassa vuosina 2010 ja 2015.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan