Mitä kummaa! Suomalainen alasarjajoukkue teki hirvittävät hankinnat: Nappasi Suomen mestarin suoraan Liigasta ja KHL-taustaisen pelaajan
![ii_yleiskuvaliigakiekko2014](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2014/09/ii_yleiskuvaliigakiekko2014.jpg)
Joensuun Kiekkokopla tiedotti Facebook-tilillään kahdesta uudesta hankinnasta – jotka ovat II-divisioonatasolle tippaakaan liioittelematta luokkaa hirvittävän kovat.
Hyökkäystä vahvistaa suoraan Liigasta alasarjaan pomppaava Sami Mutanen, joensuulaisten maalille puolestaan tulee Juho Ratilainen Jokerien KHL-organisaatiosta. Koplan päivityksen mukaan molempien pelaajien sopimukset sisältävät Liigan sekä ulkomaan siirtopykälät.
Mutanen pelasi KooKoossa viime kaudella 41 runkosarjan peliä tehoin 2+1=3. Ässien kevään 2013 Suomen mestari on pelannut pääsarjassa kaikkiaan 383 ottelua pistein 30+55=85. Uran 54 pudotuspeliottelun saldo on 3+6=9.
Joukkueen päävalmentaja Sami Puruskainen hehkutti uusia pelaajia.
− Hienoja ovat hankinnat. Molemmat pelaajat tuovat kovan lisän joukkueeseen.
− Mutanen on minulle tuttu jo omilta peliajoilta ja tiedän tarkalleen mitä sieltä on tulossa.
Ratilaisen viime kausi oli sekava. Hän kuului Jokerien organisaatioon, mutta KHL:ssä otteluita ei kertynyt yhtäkään – kuten ei toissa kaudellakaan. Vahti torjui viime talvena Jokerien nuorten liigajoukkueessa sekä Mestistä Kiekko-Vantaassa ja IPK:ssa.
− Juho on harjoitellut meidän mukanamme jo jonkin aikaan ja on näyttänyt jäällä erittäin hyvältä.
Kopla aloittaa sarjakautensa tasan kuukauden kuluttua kangasniemeläistä KaPa-51:tä vastaan.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Tamperelainen Tommi täräytti 130 000 euron voiton Liiga-otteluista!
- Kokaiinista kärynnyt Miro Aaltonen heti uuteen seuraan
- Potkut saanut Topi Jaakola löysi uusia töitä
- Teemu Pulkkisen uusi joukkue selvisi!
- Leijonat-tähti Miro Aaltonen kärähti kokaiinista – pelikielto ja sakot napsahti!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IL: Jesse Puljujärvi perustelee yllättävää ratkaisuaan
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”