KHL starttaa todellisella huippukamppailulla – suomalaisasiantuntija: ”Hyvä makupala kauden alkuun”

KHL-kausi 2019-2020 käynnistyy tulevana sunnuntaina. Viime kauden finaalijoukkueet TsSKA Moskova ja Avangard Omsk saavat kunnian kohdata sarjan avauksessa Moskovassa.
TsSKA kuritti Omskia viime kevään finaaleissa ja voitti mestaruuden suoraan neljällä voitolla. Omsk on vahvistanut joukkuettaan ja aikoo tänä keväänä kirkastaa hopeamitalinsa kultaisiksi.
– Kyllä uskon, että viime kauden finalistit tulevat olemaan kovia tälläkin kaudella. TsSKA:lla on taas kasassa vahva ryhmä ja tulee olemaan kärkijoukkueita, vaikka mestaruuden puolustaminen ei ole koskaan helppoa. Omsk hävisi finaalit, joten on nälkäinen tällä kaudella. (Bob) Hartley on hyvä koutsi ja tietää miten pelejä voitetaan. Viime kauden runko on pysynyt hyvin kasassa ja vahvistuksia siihen on saatu, KHL:ää tarkasti seuraava Antti-Jussi Niemi toteaa SuomiKiekko-sivustolle.
KHL:ssä pelataan sunnuntaina vain yksi ottelu. Kaikkien katseet halutaan kiinnittää tähän kahden huippujoukkueen väliseen kohtaamiseen, jossa nähdään ensimmäiset viitteet siitä, dominoiko hallitseva mestari tätäkin kautta vai onko haastaja onnistunut virittämään koneensa mestaruuteen vaadittavaan kuntoon.
– On ehdottomasti hyvä startti ja varmasti hyvä peli. Kaksi todellista laatujengiä kohtaavat. TsSKA sai viime kauden päätteeksi kruunun pitkälle projektille, eikä varmasti halua siitä luopua. Omsk on idästä noussut kärkijoukkueeksi muutosten myötä. Seuraan tuli uusi presidentti ja palaset alkoivat loksahtelemaan kohdalleen. Hyvä valmentaja ja loistavat hankinnat. Finaalitappio varmasti kalvaa ja tulevat nälkäisinä tähän peliin. Hyvä makupala kauden alkuun, Niemi toteaa.
TsSKA Moskova – Avangard Omsk sunnuntaina klo 15.30. Ottelu on nähtävissä suorana lähetyksenä Viasatin kanavilla ja Viaplayssa.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Liigassa jysähti: Kaksi isoa pelikieltoa
- Mikko Rantanen vertaa Dallasin ja Carolinan pelitapoja – tässä suurin syy siirrolle?
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Antti Raannan paluuhuhut Liigaan kiihtyvät – nyt tipahti iso uutinen
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!