Liigajoukkue saa kertalaakista kaksi tähtipelaajaa – NHL:stä tullut suomalainen pistelinko haluaa palata rapakon taakse: ”Edelleen tavoitteeni”
TPS:llä on ollut lähimenneisyydessä viestittävänää iloisia uutisia. Joukkue sai NHL-joukkue San Jose Sharksin mukana olleen pakki Tony Sundin takalinjoilleen, ja lisäksi turkulaiset tiedottivat puolustaja Filip Windlertin toipuneen pelikuntoon uuden viikon haasteita varten.
TPS:n urheilutoimenjohtaja Antero Niittymäki kertoi, että suunnitelma oli hyvin pitkälti se, että Sund pelaisi turkulaisjoukkueen nutussa tulevan kauden.
– Kiitos San Joselle siitä, että he pitivät meidät tietoisina koko ajan missä Tonyn kanssa mennään, koska välillä nämä asiat myös muuttuvat.
– Tonylle on kaavailtu isoa roolia meille täksi kaudeksi, joten on sanomattakin selvää, että olemme innoissamme saadessamme hänet takaisin.
Lähelle viime kevään maailmanmestarijoukkuetta päässyt Sund oli Liigan menneen kauden tehokkaimpia pakkeja. Hän iski runkosarjan 60 ottelussa komeat tehot 8+27=35.
Kiekolla hyvin pelaava pakki on valmis urakkaansa TPS-paidassa.
– NHL on edelleen tavoitteeni, mutta sitä ennen haluan ottaa urallani seuraavia kehitysaskelia. Minulle TPS on paikka, jossa pääsen kehittymään parhaissa mahdollisissa olosuhteissa Suomessa.
– Teen kaikkeni sen eteen, että pystymme tarjoamaan turkulaisille voitokkaita elämyksiä alkaneella liigakaudella.
Uusi liigaviikko alkaa tänään tiistaina Tapparan ja Kärppien välisellä herkkupalalla. TPS urakoi keskiviikkona KooKoota vastaan.
Lähde: TPS:n kotisivut
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Dallasille kammottava takaisku NHL:ssä! Supertähti loukkaantui – nyt tipahti surkea uutinen
- Sport kiinnitti SHL:n mestarin
- Liiga-seura rysäytti – kiinnitti NHL-legendan pojan!
- Jokerit teki jättimäisen muutoksen – kausi katkolla tänään
- Nyt kuohuu – IS: Topi Rönnin kohdalla vireillä raju ratkaisu
- KooKoo rekrytoi kovan nimen uudeksi urheilujohtajaksi: ”Halusimme ammattilaisen”
- Lehti: Liiga-seura vahvistuu SHL-mestarilla!
- Taisteluparit ovat selvillä – tässä ovat NHL:n pudotuspelien otteluparit
- Jesse Puljujärven NHL-matka tyssäsi – pelikielto uhkaa!
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- Lukon tehopuolustaja loikkaa kilpailijan leiriin!
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!