NHL-tähtipakilta suorat sanat pelaajia hiertävään pykälään: ”Se pitäisi poistaa kokonaan”
![getty_vlasicmarcedouard201611119](https://www.suomikiekko.com/app/uploads/2017/03/getty_vlasicmarcedouard201611119.jpg)
NHL-komissaari Gary Bettman kertoi perjantaina, ettei liiga käytä oikeuttaan avata pelaajayhdistys NHLPA:n ja sen välistä työehtosopimusta (CBA) tulevan kauden jälkeen. (lue uutinen täältä).
2013 solmittu kontrahti on voimassa kauden 2021-22 loppuun, mikäli kumpikaan osapuoli ei toisin ilmoita.
NHLPA:lla on kuitenkin vielä kaksi viikkoa aikaa pohtia omaa päätöstään, sillä pelaajayhdistyksellä on oikeus avata sopimus 15.syyskuuta saakka.
San Jose Sharks-puolustaja Marc-Édouard Vlasicin kanta tilanteeseen on hyvin selvä.
– Siinä (työehtosopimuksessa) on tietenkin paljon asioita, joita haluaisin muuttaa. Jos pelaajat eivät ole tyytyväisiä tiettyihin seikkoihin, tulisi meidän pohtia koko sopimusta uudelleen, Vlasic toteaa The Athleticille.
Kanadalaispuolustajan erityishuomio nykyisessä sopimuksessa koskee niin sanottua escrow-pykälää.
Escrow’lla tarkoitetaan pelaajien erilliseen rahastoon palkastaan maksamaa maksua, jolla on tarkoitus tasata omistajien ja pelaajien välisiä tuloja. Voimassa olevan sopimuksen mukaan taalaliigan tulot jaetaan pelaajien ja omistajien kesken 50-50-periaatteella.
– Se (escrow) pitäisi poistaa kokonaan. Tarkoitan, kun pelaaja allekirjoittaa ison sopimuksen ja 15 prosenttia otetaan heti päältä pois sen vuoksi. Ei se ole meidän vikamme. Me olemme tuote ja meidän tehtävämme on varmistaa, että ihmiset tulevat katsomaan pelejä, Vlasic toteaa ja jatkaa:
– Ei ole meidän tehtävämme pitää huolta tulojen tasaamisesta. Pelaajat sanovat vuodesta toiseen etteivät pidä escrow’sta. Asia on aika muuttaa.
Vlasic oli mukana neuvottelemassa edellistä sopimusta 2012 ja kertoo aikovansa olla aktiivisesti mukana myös tälläkin kertaa.
Mikäli pelaayhdistys päätyy Vlasicin vihjailemalle kannalle ja ilmoittaa avaavansa nykyisen työehtosopimuksen, on osapuolilla vuosi aikaa neuvotella ratkaisusta, joka saattaa olla uusi sopimus tai pidättäytyminen lopulta vanhan kontrahdin määräajassa.
Mikäli osapuolet eivät kuitenkaan pääse yhteisymmärrykseen, olisi edessä todennäköisesti työsulku, joka jättäisi kauden 2020-21 pelaamatta joko osittain tai kokonaan.
Vastaava tilanne koettiin viimeksi kaudella 2012-13, jolloin sarjassa huilattiin yhteensä kolme kuukautta. 2004-05 puolestaan pelaamatta jäi koko kausi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Leijonien NHL-supertähti herättää pelkoa ruotsalaispelaajassa: ”Hän tulee jyräämään minut”
- Leijonat jysäytti poikkeuksellisen ketjuratkaisun – Antti Pennanen: ”Viikonloppuna tehtiin päätös”
- Leijonien 4 Nations -ketjut ovat tässä!
- USA:n maalivahti esitti oman näkemyksensä Leijonien 4 Nations -valinnoista: ”Hänen kuuluisi olla Suomen joukkueessa”
- IL: Jesse Puljujärvi perustelee yllättävää ratkaisuaan
- Tällainen on 4 Nations -voittopokaali – katso kuva täältä!
- Kaksi uutta ulkomaalaista Liigaan – ja yksi pois
- MTV: Teemu Pulkkinen sai lähtöpassit – seuraava suunta selvillä
- Luistimet naulaan! Yli 1000 NHL-ottelun hyökkääjä päättää uransa – ”On tullut aika”
- Miika Elomon kuolemasta tuli uutta tietoa
- I-P: Atro Leppäsen loppukauden osoite selvillä!
- Christian Heljanko palaamassa ensi kaudeksi Liigaan – nämä kaksi seuraa kintereillä!
- Sopimus puretaan – Jesse Puljujärvi vaihtaa joukkuetta!
- IS: Kärpiltä iso paljastus Jesse Puljujärveen liittyen
- IL: Tänne Jesse Puljujärvi tähyää seuraavaksi
- Shokkiväite: Liigan pistepörssin kärkimies vaihtaa joukkuetta!
- IS: Tapparan tähtihyökkääjä vaihtaa joukkuetta!
- Paljastus kulisseista: Colorado NHL-supertähden kintereillä – tämä mies vaihtonappulana!
- IS: Kiekko-Espoon haaviin iso vonkale – toinen huippuvahvistus lähellä
- Leijonien avausvastustaja iski kentälliset kasaan – näillä ketjuilla Yhdysvallat harjoitteli