Hermes – KeuPa: Revanssihenkeä Kokkolassa
Mestis
Hermes – KeuPa
Keskiviikko 09.10. klo 18:30
Mestistä on pelattu muutama kierros ja jonkunlainen käsitys joukkueista alkaa muodostumaan. Otetaan keskiviikon peleistä yksi nosto: kovasti viime kaudesta muuttuneet Hermes ja KeuPa ottavat toisistaan mittaa Kokkolassa. Kokkolassa ei ole vielä unohdettu viime kautta, jolloin runkosarjan voittaja taipui play-offien avauskierroksella KeuPalle voitoin 2-4. Eli pientä revanssihenkeä on varmasti ilmassa.
Hermes oli siis viime kaudella runkosarjassa lähes pitelemätön ja Janne Tuunasen joukkueelle oli varmaankin todellinen järkytys, kun aina finaaleihin asti jyrännyt KeuPa teki puolivälierissä kovan tempun. Kauden jälkeen Hermeksen leiriä kupattiin aika huolella, sillä joukkueesta lähtivät molemmat pelaavat maalivahdit ja melkoinen tukku pistemiehiä parhaasta päästä. Niinpä avausvoittoa saatiin odottaakin aina neljänteen peliin, jossa ketsuppipullo aukesi ja sarjanousija Hokki kaatui pelitapahtumiin nähden turhankin reippaasti 10-1.
Myös KeuPassa tuli muutoksia: Niko Eronen otti valmennusvastuun. Pelaajistossa on myös isoja vaihdoksia, mutta parhaat pistemiehet Jesse Pelamo ja Janne Kumpulainen sekä tärkeä alakerran luuta Sakari Turtiainen jatkoivat Keuruulla. Joukkue on ollut heti aluksi hyvällä jalalla, sillä se pakotti sarjan ennakkosuosikin Ketterän vieraissa jatkoajalle ja otti KooVeestä sekä Hermeksestä voitot. Kaikesta päätellen hyvä perustyö kantaa tälläkin kaudella hedelmää Keuruulla, enkä pidä joukkuetta ainakaan Hermestä huonompana.
Lyö vetoa ottelusta:
Hermeksen viime kierroksen rökälevoitto näkyy hieman liikaa kertoimissa – omissa arvioissani tämä ottelu on hyvin lähelle tasabuukkia. Veto lähtee siis vieraille: vetosuositus on KeuPa voittaa ottelun (sis. jatkoaika + rangaistuslaukaukset) kertoimella 2,20.
tarjoaa peräti 170€ arvoisen tervetulopaketin. Alkuun saat 100 euroa bonusta. Sen jälkeen vielä 50% tervetulobonuksen ja kaupan päälle 20 euron ilmaisvedon.
Lunasta in tervetulopaketti näin:
- Avaa pelitili TÄSTÄ.
- Tee talletus.
- Saat esimerkiksi 100 euron talletuksella 200€ pelirahaa ja lisäedut myöhemmin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Sopimus purkissa – tässä Jonne Virtasen ensi kauden osoite!
- Sivusto: Liigaan merkittävä pelaajahankinta
- Jättiyllätys: Kimmo Kapanen jättää SHL-seuran
- Lukolta iso kiinnitys!
- Leijonilla on erikoinen tilanne – kuka on Suomen maalilla MM-kisoissa?
- Henrik Haapalan seura vaihtuu
- Urheilucast: Ilves nappasi Leijonat-hyökkääjän SHL:stä – sopimuksessa yksi ehto
- Jesse Puljujärvi rymisteli itsensä Florida Panthersin valmentajan suosioon: ”Pidin todella paljon siitä”
- Patrik Laine ratkaisi – näin suomalaiset pelasivat NHL-kierroksella
- Aleksandr Ovetshkin rikkoi NHL:n maaliennätyksen – katso historiallinen osuma!
- Ylen tiedot: Tässä on Jonne Virtasen ensi kauden seura
- Lähde: Liiga-seuralle järisyttävä menetys – kapteeni ja paras maalintekijä vaihtaa joukkuetta!
- Urheilucast: Tähän Liiga-seuraan Emil Larmia viedään nyt – jättitarjous vireillä!
- HIFK hävisi tarjouskisan Leijonat-tähdestä? IL: Tässä ensi kauden ykkösmaalivahti
- Urheilucast: Lenni Hämeenaho teki sopimuksen Liigan huippuseuran kanssa – yllätyssiirrolla yksi ehto
- Expressen: MM-kultaleijona palaa Liigaan!
- TPS-tähti Max Lindrothin uusi seura selvillä
- Urheilucast: Kärppien supertähti siirtyy KHL:ään!
- Urheilucast: Antti Raanta ei palaa Liigaan – tilalle huippukorvaaja!
- Kärpät myllää joukkueen uusiksi: 11 pelaajaa lähtee – Teemu Turusesta yllättävä tieto