HIFK-pakin pelikielto vihdoin kärsitty! Paluuottelusta tulossa todellinen spektaakkeli – ”En ole mitään vastaavaa aiemmin kokenut”

HIFK:n avainpuolustaja Ville Varakas on vihdoin kärsinyt kuuden ottelun pelikieltonsa ja palaa helsinkiläisryhmän kokoonpanoon lauantain TPS-ottelussa.
Varakas sai rangaistuksensa 18.syyskuuta pelatun JYP-ottelun myöhästyneestä taklauksestaan.
35-vuotias konkari on käyttänyt ajan harjoitteluun, mutta miettinyt myös tapahtunutta.
– Tietysti on pitänyt vähän kriittisesti tutkia omaa toimintaa, Varakas toteaa HIFK:n nettisivulla.
Varakas on seurannut läheltä HIFK-tähtisikermän tuskailua maalinteon kanssa. Joukkue on tehnyt Ässien ohella vähiten osumia koko Liigassa. Yhdeksässä kamppailussa maaleja on syntynyt ainoastaan 17.
– Pääsääntöisesti olemme pelanneet hyvin, mutta se viimeinen pisara on jäänyt uupumaan. Ehkä jonkinlaista juonikkuutta ja rentoutta tarvitaan lisää. Meidän täytyy myös pystyä tekemään matseista vastustajan maalivahdille hankalampia: mennä maalille röyhkeämmin maskiin ja lyömään irtokiekkoja sisään, helsinkiläisten varakapteeni painottaa ja jatkaa:
– Jokainen jätkä kuitenkin tietää, että olemme hyvä joukkue ja painamme päivittäin hyvin hommia. Tottakai viime matseissa on näkynyt jonkinlaista tuskaa – ja se on ihan luonnollista. Yritetään kääntää se positiiviseksi niin, että saataisiin sopivaa raivoa maalintekoon.
Varakkaan paluuottelu ei tule olemaan se tavallisin Liigan runkosarjapeli, sillä ottelutapahtumasta on tulossa melkoinen spektaakkeli.
HIFK:n pitkäaikainen pääsponsori KOFF tuo 200-vuotisjuhlansa kunniaksi paikalle 80-henkisen sinfoniaorkesterin. (voit lukea tapahtumasta lisää täältä)
Vantaan Viihdeorkesteri kuoroineen esittää tuolloin osaamistaan ottelun pelikatkojen ja erätaukojen ajan. Varakas suhtautuu tempaukseen mielenkiinnolla.
– Aina vähän erilaiset ottelutapahtumat kuulostavat hyvältä enkä ole mitään vastaavaa aiemmin kokenut, Varakas toteaa muistuttaen kuitenkin realiteeteista:
– Me pelaajat keskitymme kuitenkin peliin ja yritämme tarjota voiton kannattajille.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Mikko Rantanen ja Dallas Stars romahtivat – Seattlessa suomalaisjuhlaa
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!
- Urheilucast: Tapparalta hurja kaappaus toisesta Liiga-seurasta!