Todella ikävä uutinen: Suomalaiskiekkoilijalla syöpä – ”Seuraava puoli vuotta tulee olemaan hyvin raskas”

Mestis-joukkue IPK tiedotti kotisivuillaan jääkiekkoa suuremmasta uutisesta. Puolustaja Panu Passiniemellä, 20, todettiin syyskuussa imusolmukesyöpä eli Hodgkinsin lymfooma.
Löydetty kasvain poistettiin nopealla aikataululla ja pari viikkoa operaation jälkeen epäilyt osoittautuivat todeksi.
– Kyllähän se tietysti oli aluksi aika suuri shokki. Olen kuitenkin vasta 20 vuotta vanha ja hyvässä kunnossa, niin miten minulla voisi syöpä olla, Passiniemi sanoi.
Pelaaja suhtautuu tilanteeseen ihailtavan positiivisesti, rohkeasti ja avoimesti. Avoimuus nimenomaan auttaa häntä sanojensa mukaan ja lisäksi jäähallilla vierailu on iso voimavara.
– Haluan pitää kiinni asioista, jotka saavat minut iloiseksi ja nauramaan, pelaaja painotti viitaten jäähallilla käymiseen.
– Urheilla saan oman jaksamisen mukaan, mutta on selvää, että yleiskunto tulee romahtamaan hoitojen aikana.
Pelaajan hoidot alkavat torstaina.
– Seuraava puoli vuotta tulee olemaan hyvin raskas, mutta sen jälkeen miehen pitäisi olla taas täysin terve. Jos ja kun käyn hallilla pelejä katsomassa, niin toivon, että ihmiset tulevat rohkeasti puhumaan, jos on kysyttävää. Aina saa tulla vetämään hihasta, Passiniemi vinkkasi.
Iisalmelaislähtöinen pakki on pelannut Mestiksessä toistaiseksi viisi ottelua tehoitta. Tällä kaudella pelejä ei ole kertynyt vyölle missään luonnollisesti.
Luulisi, että IPK:n panos tuo pelaajalle edes jonkinlaista iloa. Joukkue keikkuu Mestiksessä komeasti kolmantena.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Kiekko-Espoo kiinnitti 600 Liiga-pelin konkarin
- Pelicans-tähti Lars Bryggman vaihtaa maisemaa – tässä on ensi kauden seura
- Kultaleijona palaa Liigaan! ”Sopimus tänne on seuralle ja koko yhteisölle iso asia”
- Mestis-lisenssit jaettu! Suomi-sarjan dynastia nousee – Jokerien tilanne puhuttaa
- NHL-sikailija pisti koko Montrealin sekaisin: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Oho! HPK julkaisi kerralla kuusi jatkosopimusta – ja lisää on luvassa
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!