NHL:n suomalaislupaus palannut vihdoin kokoonpanoon – joukkuekaverit eivät lytänneet täysin: ”Häneltä puuttuu tällä hetkellä kypsyyttä ja itseluottamusta”

NHL:n alkukausi on ollut vähintäänkin vaikea Montreal Canadiens -pelaaja Jesperi Kotkaniemelle. Suomalaissentteri on pelannut syksyllä vasta 15 ottelua vaisuin tehoin 2+1=3 (-1). 19-vuotias lupaus palasi askiin äskettäin pitkän loukkaantumisen jälkeen.
Hän on pelannut paluupelin lisäksi kaksi ottelua. Habs-lupaus oli sivussa tositoimista viime kuun lopusta lähtien reilut pari viikkoa.
Sadan runkosarjaottelun rajapyykkiä lähestyvää porilaista ei dumata joukkuekavereiden toimesta, vaikka hänellä onkin allaan vaikeammat ajat.
– Luulen, että häneltä puuttuu tällä hetkellä kypsyyttä ja itseluottamusta. Hän on edelleen hyvin nuori, toissa juhannuksen kolmosvarauksen pelikaveri Phillip Danault sanoi The Athleticin mukaan.
Kotkaniemen edellinen ottelu on tältä viikolta Ottawa Senatoria vastaan. Nick Suzuki näki otteissa paljon hyvää.
– Hän näytti tänään paljon paremmalta. On vaikeaa saada nopeus takaisin heti loukkaantumisen jälkeen. Hän piti paljon kiekkoa ja loi tilanteita hyökkäyspäässä.
Habsin osalta kausi jatkuu sunnuntaiyönä NY Rangersia vastaan. Habs keikkuu Atlantin divisioonassa kolmantena.
LUE MYÖS:
Suomalaispakki osui NHL:ssä, joukkue kyntää jälleen järkyttävästi – ”Me haluaisimme vain voittaa”
Tuukka Rask vastasi NHL-kierroksen komeimmasta suorituksesta: ”Tämä on mielipuolinen torjunta”
Kaikki lasketaan! Patrik Laine heilutti NHL:ssä verkkoja tuurimaalilla: ”Laittoi sydämensä peliin”
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- NHL-sikailija pisti koko Montrealin sekaisin: ”Säännöt eivät päde kaikkiin”
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Oho! HPK julkaisi kerralla kuusi jatkosopimusta – ja lisää on luvassa
- Jokerit-omistajalta kannanotto kabinettinousun puolesta: ”Kaikki tietävät mikä on oikea ratkaisu”
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- Raju väite NHL:n kulisseista: Suomalaistähti haluaa vaihtaa joukkuetta
- KalPa haki vierasryöstön Lappeenrannasta – tasoitti Liigan finaalisarjan
- Aleksander Barkovin tilanteesta uutta tietoa
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!