Nuorten MM-kisat ja loukkaantumiset runtelevat – liigajoukkue lainaa pelaajan Mestiksestä ja Ilveksestä

Liigajoukkue Ässät tiedotti kotisivuillaan, että joukkue lainaa alle 20-vuotiaiden MM-kisojen ja loukkaantumisten vuoksi kaksi hyökkääjää kokoonpanoonsa. He ovat Ilveksestä tuleva Topias Haapanen ja Mestis-joukkue Hermeksen Jerry Sammalisto.
Nuorten Leijonien matkassa ovat Lenni Killinen ja Otto Kivenmäki, lisäksi esimerkiksi joukkueen paras maalintekijä Edwin Hedberg jätti Porin äskettäin taakseen.
Haapanen on pelannut Ilveksessä tällä kaudella 21 ottelua tehoin 1+0=1, lisäksi KOOVEEssa pelejä on kertynyt vyölle kuusi kappaletta saldolla 1+4=5.
– Topias on lahjakas pelaaja, jolla on hyvät hyökkäyspeliavut ja hän pystyy hyvään kamppailupeliin. Tiedämme, että hän on hyvä urheilija, hyvässä kunnossa ja valmis pelaamaan heti tätä sarjaa. Se oli tässä kohtaa tärkeä arvo suhteessa meidän tilanteeseemme ja joukkueeseen, Ässien kehitysjohtaja Tommi Kerttula kertoi.
Sammalisto on puolestaan patapaitojen oma kasvatti. Viime kaudella Liigassa debytoinut hyökkääjä on pelannut tällä kaudella Hermeksessä 24 ottelua pistein 5+11=16.
– Jerry on meille tuttu pelaaja, sillä hän treenasi mukanamme koko kesän. Jo silloin oli tiedossa, että tällainen lainatarve saattaa tulla U20-kisoista johtuen. Jerry on kehittynyt Mestiksessä syksyn aikana ja nyt on hyvä mahdollisuus nähdä, missä hän kulkee suhteessa liigan vaatimustasoon.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan