Seurapomo vihjaa: kaksinkertaisen Stanley Cup -voittajan NHL-seura vaihtumassa?

2010-luvun NHL-dynastia Chicago Blackhawksin päätöstä palkata loistokauden pelannut ruotsalaismaalivahti Robin Lehner pitkäaikaisen luottomies Corey Crawfordin aisapariksi seuran maalinsuulle täksi kaudeksi pidettiin merkkinä siitä, että seuran kahteen Stanley Cupin voittoon johdattaneen kanadalaistorjujan ura ainakin Blackhawks-nutussa alkaa tulla tiensä päähän.
Blackhawksin GM Stan Bowmanin tuoreet kommentit enteilevätkin 34-vuotiaan Crawfordin päivien intiaanipaidassa olevan luetut tämän kauden jälkeen.
– Tiedätkö, se (Crawfordin jatko) on hyvä kysymys. Toki molemmat maalivahdeista voivat tulla takaisin (ensi kaudella). Jos he haluavat auttaa joukkuetta yhdessä, niin miksei. Tosin jos puhutaan palkoista, en tiedä onko se mahdollista. Asian suhteen on monia eri vaihtoehtoja. En sulje mitään vaihtoehtoa pois laskuista, mutta emme ole vielä valinneet tapaa, jolla edetä asian suhteen, Bowman kommentoi maalivahtitilannetta The Athleticille.
Crawfordin jatko riippuneekin pitkälti miehen tulevasta palkkapyynnöstä. Miehen nykyinen cap hit on hulppeat kuusi miljoonaa dollaria kaudessa, joten jatkossa konkarivahtia odottaa joka tapauksessa jättimäinen pudotus palkkatasossa. Myös Lehner pelaa joukkueessa vain vuoden sopimuksella, joten myöskään ruotsalaisen jatko seurassa ei ole kirkossa kuulutettu.
Crawfordin omista kommenteista voinee joka tapauksessa päätellä miehen halun jatkaa uransa loppuun Blackhawksin riveissä.
– Rakastaisin jäädä Chicagoon. Koko elämäni on täällä, minkä lisäksi minulla on paljon hyviä muistoja kaupungista. Haluan myös voittaa vielä mestaruuden joukkueen kanssa, joten se (jatko Chicagossa) on ykkösvaihtoehtoni, maalivahti tekee selväksi oman kantansa.
Crawford on torjunut alkukaudesta Blackhawksin maalilla 19 ottelussa. Huomattavasti vakuuttavampia otteita esittäneellä Lehnerillä on tilillään 20 ottelua.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kärpät vältti täydellisen katastrofin
- Jokerit lähestyy Mestis-finaaleja – näin kävi perjantaina
- NHL-seuralta isoja sopimusuutisia – Stanley Cup -mestarille mojova diili
- IL: Suomen huippulupaus kiinnostaa NHL-seuroja – ”Ovat olleet yhteydessä”
- Kärppien ja TPS:n tähtipelaajista surkeita uutisia
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Väite kulisseista: Tämän tähtinimen Carolina yritti hankkia Mikko Rantasen korvaajaksi
- Liigassa jysähti: Kaksi isoa pelikieltoa
- Mikko Rantanen vertaa Dallasin ja Carolinan pelitapoja – tässä suurin syy siirrolle?
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Järisyttävä siirtopommi kävi lähellä – Mikko Rantanen haluttiin vaihtaa NHL-megatähteen!
- Sisäpiiriväite: Montreal hylkäsi tarjouksen Joel Armiasta – tämä korvaus ei riittänyt
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Antti Raannan paluuhuhut Liigaan kiihtyvät – nyt tipahti iso uutinen
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!