Jatkodiili! Liigajoukkue kiinnitti nuoren lupauksensa – ”Mahdollisuus profiloitua kärkikenttien pelaajaksi”

Rauman Lukko tiedottaa tehneensä hyökkääjä Niklas Ylitalon kanssa jatkosopimuksen, joka pitää seuran oman kasvatin joukkueessa kevääseen 2022 asti.
Ylitalo on pelannut kuluvalla kaudella Liigassa kymmenen ottelua kasaten niissä yhden syöttöpisteen. A-nuorten SM-liigassa 12 pelin saldo on 6+4=10.
Lukon urheilujohtaja Kalle Sahlstedt uskoo juuri 20 vuotta täyttäneellä laiturilla olevan mahdollisuuksia todella korkealle.
– Niklas on erittäin mielenkiintoinen pelaaja. Hänellä on oikein hyvät hyökkäyspään ominaisuudet: nopea, hyvä luistelemaan ja sitten Niklaksella on erittäin pehmeät sekä nopeat kädet. Nämä ominaisuudet antavat hänelle mahdollisuuden siihen, että jos kaikki menee kehityksessä seuraavien vuosien aikana nappiin, niin Ylitalolla on mahdollisuus profiloitua liigassa kärkikenttien pelaajaksi, Sahlstedt hehkuttaa seuran nettisivulla julkaistussa tiedotteessa.
Ylitalo on tuoreesta jatkodiilistään luonnollisesti innoissaan.
– Todella hyvä fiilis tietenkin kun saimme sopimuksen tehtyä. Olihan se selkeää, että halusin tehdä kasvattajaseuran kanssa sopimuksen ja sellainen mahdollisuus kun tuli, niin epäröimättä tulin siihen päätökseen, että täällä haluan jatkaa. Kyllähän tämä tuntuu hienolta ja odotan jo tulevaa, Ylitalo toteaa ja jatkaa:
– Omilla vahvuuksillani haluan auttaa joukkuetta pärjäämään mahdollisimman hyvin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Draamaa Vancouverissa: Canucksin päävalmentaja latasi suorat sanat riitapukari Elias Petterssonista
- Finaalipaikasta mieletön vääntö – Ilves venytti otteluparin kuudenteen peliin
- Raumalla huima trilleri! Viidennen välierän ratkaisu tuli jatkoerässä
- Suomi kohtasi Ruotsin – Emil Larmilta hurja kolmas erä
- Jussi Ahokas sai merkittävän tunnustuksen
- Liiga-seuraan isoja muutoksia – seitsemän pelaajaa vaihtaa maisemaa!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kova kohtalo: NHL rankaisi Jesse Puljujärveä
- Huippu-uutinen: Leijonille hurjia NHL-vahvistuksia MM-kisoihin!
- Pelicans varmisti sarjapaikkansa – Jokerit jätettiin taas nollille
- Urheilucast: Henrik Haapalaa viedään yllättävään Liiga-seuraan!
- LS: SaiPa virittelee hurjaa kaappausta toisesta Liiga-joukkueesta!
- Tre Kronor -hyökkääjä siirtyy Liigaan – uusi seura selvillä: ”Taistelee ykkössentterin paikasta”
- NHL-konkari sai tarpeekseen – lähtee ovet paukkuen: ”Tämä on perseestä”
- Liiga-sensaatio Atro Leppänen siirtyy NHL:n huippuseuraan!
- Lehti: Ilveksellä voi jäädä karusti luu käteen – tähtihyökkääjä tekemässä oharit?
- Ura ohi – entinen Liiga-puolustaja lyö luistimet naulaan
- Lehti: Tässä on JYPin ulkomaalaisvahvistuksen ensi kauden osoite
- Sami Vatasen ensi kauden Liiga-seura selvisi!
- HIFK:n miehiltä epäasiallista käytöstä – pitkäaikainen yhteistyökumppani lähtee!