Suomalaispelaaja sivuun – sukulaisen vakava sairastuminen romutti täysin: Antoi nyt poikkeuksellisen suoran haastattelun: ”Tiesin kauan, etteivät asiat ole kunnossa”

Suomalais-ruotsalainen Tony Pappila, 22, puhui Hockey Sverigen haastattelussa ongelmistaan poikkeuksellisen suoraan. Pelaaja kuului alkukaudesta Kristianstadsin joukkueeseen, joka pelaa Ruotsin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Allsvenskanissa.
Nyt hän ei pelaa missään ja pelaajan alkukauden seura kertoi tiedotteessaan, että syyt ainakin toistaiseksi lopettamiseen olivat henkilökohtaiset. Seura kertoi silloin lisäksi, ettei asiaa kommentoida sen enempää.
Nyt Pappila kertoo ruotsalaislehdelle avoimesti kaiken.
Ensinnäkin hän myöntää tainnuttaneen arkea leimanneen ahdistuksen alkoholilla ja rahapeleillä. Ne olivat seurausta kuusi vuotta sitten tapahtuneista asioista. Pelaajan siskolla havaittiin heti tämän syntyessä aivokasvain.
– Eloonjäämisarvio oli alunperin fifty-fifty, miettii pelaaja, jolla on todettu ADHD.
– Kaikki alkoivat silloin. Tiesin kauan, etteivät asiat ole kunnossa.
Eli?
– Kun olin niin kaukana pohjalla, että nukuin vain muutaman tunnin yössä ja ne tunnit olivat myös oman hyvinvointini kohokohtia, tajusin, että minun piti etsiä apua mielenterveyteni takia.
– Minulla ei oikein ollut muuta vaihtoehtoa kuin ylläpitää julkisivua ja näyttää vahvalta ulospäin, pelaaja muotoilee.
Pappila kertoo, ettei hän ole tuntenut oloaan hyväksi pitkään aikaan. Urheilun iloa tummentavat synkät ajatukset, jotka sotkevat keskittymistä ja suoritusta.
– Jotkut päivät ovat parempia kuin toiset. Mutta kun jouduin siihen pisteeseen, että mieli ei ollut läsnä edes silloin, kun tein hauskoja asioita, tajusin tarvitsevani apua, Pappila sanoo viitaten hauskalla asialla jääkiekkoon.
Kristianstads on edelleen pelaajan työnantaja, vaikka hän on sivussa tositoimista.
– On kiva avata näitä, kun olen ollut vaiti niin monta vuotta.
– Se tuntui hyvältä, kun sain vihdoin kerättyä rohkeutta ja kerroin sairaudestani työnantajalleni. He ovat tukeneet minua tässä, ja olen nyt valmis kertomaan ongelmani myös muille. Osittain tuntuu hyvältä puhua tästä, niin ihmisten ei tarvitse spekuloida.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- HIFK:lle iso takaisku: Tähtipuolustajalle pelikieltoa
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- NHL-kauden odotetuin herkkupala tänään ilmaiseksi tv:ssä – Mikko Rantanen palaa Coloradoon!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Patrik Laineen tykki lauloi – virittelee hurjaa temppua!
- NHL:stä tuttu venäläishyökkääjä kärysi dopingista – järisyttävä pelikielto!
- Tässä Liigan pudotuspeliparit!
- Toimittaja: Kiekko-Espoon ulkomaalaisvahvistus vaihtaa joukkuetta!
- Antti Raannan tilanteesta uusi paljastus!
- SM-liigassa dramaattinen päätöskierros – tässä ovat panokset
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- Oliver Kapanen palaa Pohjois-Amerikkaan
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!
- Urheilucast: Tapparalta hurja kaappaus toisesta Liiga-seurasta!