Juhlailta pieleen – liigakonkarin uskomattomalle uralle karu loppu ilman katsojia: ”Viimeinen matsi on ollut pitkään mielessä ja olen mietiskellyt sitä”

LAHTI. 19 kautta, niistä 12 kapteenina ja 14 kapteenistossa. 853 runkosarjan ottelua tehoin 102+158=260 ja 48 pudotuspeliottelua pistein 5+8=13. Yksi A-nuorten Suomen mestaruus, Liigassa muun muassa yksi hävitty pronssiottelu Lukolle.
Nyt jäljellä yksi kotipeli. Ilman katsojia. Juttu on kirjoitettu perjantaiaamuna.
Siinä Ville Kohon, SaiPa-ikonin huippu-uran mainittavia faktoja. 38-vuotias sentteri lopettaa uransa lauantaina Pelicans-peliin Lappeenrannan kisapuistossa ilman yleisöä. Koronavirus pilasi pelaajan juhlaillan – jonka hän olisi ansainnut. SaiPa oli myynyt pudotuspelipaikkojen suhteen täysin merkityksettömän pelin loppuun viimeistä vip-paikkaa myöten.
— Juttelin valmennuksen kanssa viimeksi torstaiaamuna ja sanoin, että ilman muuta haluan pelata jäljellä olevat ottelut. Viedään kausi ja ura kunnialla loppuun, sentteri miettii viitaten uransa kahteen viimeiseen otteluun.
Torstain Pelicans-SaiPa oli jääkiekkoilun antikliimaksi. Ei panosta jatkoon, ei yleisöä, ei nokkapokkia. Mutta nämä eivät vähennä Kohon uran lopun arvoa tippaakaan.
— Henkilökohtaisesti oli tosi raskasta valmistautua peliin. Viimeinen matsi on ollut pitkään mielessä ja olen mietiskellyt sitä, 38-vuotias konkari myöntää SaiPan 4-1-voiton jälkeen.
Luulisi, että läpi 2000-luvun Liigassa tahkonnut pelaaja olisi nähnyt kyseisestä sarjasta kaiken.
— Parikymmentä vuotta tässä piti heilua mukana, että tuli tämäkin nähtyä. Aina ollaan vitsailtu, että nyt on kaikki nähty, mutta ei näköjään oltu nähty kaikkea, Koho hymähtää.
Ottelussa maali- ja erätaukomusiikit sekä kuulutukset pyörivät normaalisti, mutta samalla pelaajien huudot kaikuivat kaukalossa poikkeuksellisen kovaa, kun yleisöä ei ollut.
— Ei siitä varmaan ollut hyötyä tai haittaa. Ihan samalla tavalla siellä pyritään kommunikoimaan aina. Kun on enemmän meteliä, niin pitää kommunikoida vähän kovemmalla äänellä.
Voita kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi kisapakettia jääkiekon MM-kisoihin Tukholmaan!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peleihin Suomi-Ranska (11.5.) ja Suomi-Ruotsi (12.5.)
- suorat lennot Helsinki-Tukholma-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Lukko rysäytti hurjan sopimusuutisen – ”Yksi Liigan parhaimpia pelaajia”
- Liigan pudotuspeliennakko: Yksi pelaaja riittää Ässille HPK:n kaatamiseen
- IS: Ässät vahvistuu SHL-hyökkääjällä
- Liigan pudotuspeliennakko: TPS:n räpiköinti päättyy, kun ”Raipe” luo Kisapuistoon keväthurmoksen
- Jesse Puljujärvi tehoili AHL:ssä – valittiin ykköstähdeksi
- Mikko Rantanen palasi Coloradoon – kotiyleisöltä upea ele
- HIFK:lle iso takaisku: Tähtipuolustajalle pelikieltoa
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- NHL-kauden odotetuin herkkupala tänään ilmaiseksi tv:ssä – Mikko Rantanen palaa Coloradoon!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Podcast: Tapparan pukukopissa ”myrkytetty ilmapiiri” – supertähti vaati siirtoa Jokereihin!
- Päättyykö NHL-ura? Aleksandr Ovetshkinilta iso paljastus
- IS: Ville Nieminen löysi uuden työpaikan – Liigasta!
- Kaleva: Kärppien supertähti latasi suorat sanat – lyttäsi seuran päätöksen
- Lehtitieto: TPS:n kapteeni lähtee – tässä uusi seura!
- SS: Liigassa rysähti jättimäinen sopimusuutinen!
- IL: Kärpät teki kaappauksen toisesta Liiga-seurasta!
- Arttu Ruotsalainen teki valintansa – tässä ensi kauden seura!
- Patrik Laine sivussa kokoonpanosta – nyt syy selvisi
- Liiga-seura rysäytti pöytään ison sopimuksen!