Mistä vahvistuksia rahaongelmaiseen Liigaan? Tässä viisi sarjaa ja esimerkkipelaajaa
Useat Liiga-seurat taistelevat tällä hetkellä tosissaan, että saavat pidettyä toiminnan pystyssä myös ensi kaudella. Samaan aikaan joukkuetta pitäisi jo kasata ensi kautta varten.
Vahvistusten – tai ylipäätään pelaajien – hankkiminen voi olla haastavaa minimaalisilla resursseilla. Nostimme esiin neljä sarjaa, joista Liiga-seurat voisivat hankkia pelaajia huokeampaan hintaan, ja nostimme jokaisesta sarjasta esiin yhden esimerkkipelaajan.
4. Allsvenskan: Kelsey Tessier
Allsvenskanista pelaajia ei saa pilkkahintaan, mutta Liigan pitäisi pystyä kuitenkin maksamaan enemmän kuin Ruotsin divarin. Tasoltaan sarja on kuitenkin lähempänä Liigaa kuin Mestistä, joten laadukkaita pelaajia riittää.
30-vuotias kanadalaissentteri Kelsey Tessier voisi olla yksi Liiga-seurojen budjetissa olevista pelaajista. Hän iski päättyneellä kaudella 50 ottelussa tehot 11+28=39. Hän vieraili Liigassa kaudella 2014-15, kun hän pelasi viisi ottelua Sportissa kiikaritehoilla. Sen jälkeen Tessier on kunnostautunut kovana pistemiehenä useammassa eurooppalaisessa seurassa.
3. ECHL: Cole Ully
Vielä 2010-luvun alussa Liiga-seurat hankkivat jatkuvalla syötöllä kovia AHL-pistemiehiä. Viime vuosina AHL-pelaajat ovat käyneet liian kalliiksi monille seuroille, ja vahvistuksia on haettu AHL:n farmista ECHL:stä. Sama trendi jatkuu varmasti ensi kaudella.
Cole Ully voisi olla yksi mielenkiintoisimmista ECHL-nimistä. Häntä pidettiin aikanaan yhtenä Dallas Starsin parhaista lupauksista, mutta hän ei onnistunut nousemaan NHL-tasolle. Nyt 25-vuotias laitahyökkääjä voisi olla kiinnostunut hakemaan uralleen vauhtia arvostetummista sarjoista. Viime kaudella Ully tykitti 53 ottelussa tehot 12+36=48.
2. Mestis: Jarkko Harjula
Kun Liigassa rahat ovat vähissä, katseet pitää kääntää sinne, missä rahat ovat vielä tiukemmalla: Mestikseen. Liigan taso tulee varmasti tippumaan ensi kaudeksi, joten Mestiksen huippupelaajista tulee entistä houkuttelevampia hankintoja.
Useat Mestiksen parhaat pistemiehet ovat jo tehneetkin sopimuksen Liigaan. Jäljellä on vielä 25-vuotias Jarkko Harjula. Laitahyökkääjä nakutti Hokkin riveissä 49 otteluun tehot 24+30=54. Kyse ei ole mistään yhden kauden ihmeestä, sillä Harjula on aiempina kausina nakuttanut vakuuttavia tehoja myös RoKin paidassa.
1. A-nuorten SM-liiga: Jolle Nikander
Rajallisten resurssien vuoksi Liiga-seurat saavat erinomaisen mahdollisuuden antaa vastuuta junioreilleen. Kaikista seuroista ei kuitenkaan löydy vakuuttavia omia lupauksia, joten verkot pitää heittää laajemmalle A-nuorten SM-liigaan.
Jokereiden 20-vuotias sentterilupaus Jolle Nikander on yksi mielenkiintoisimmista nimistä. Hänellä ei ole sopimusta ensi kaudesta, eikä hän KHL-Jokereissa ole todennäköisesti jatkamassa. Nyt Liigasta voisi löytyä näytönpaikka sentterille, joka tykitti 51 ottelussa tehot 15+43=58.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Kärppien lupaukselle pitkä poissaolo
- I-P: Sport voi joutua myymään tähtipakki Atro Leppäsen – ”Karu tosiasia”
- Lehtitieto: Toinen Liiga-seura ryöväämässä pelaajan Kärppien nenän edestä
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- KooKoo vahvistuu kanadalaispuolustajalla – ”Kokemusta kovista Euroopan sarjoista”
- Sidney Crosby loukkaantui – estääkö törmäys suomalaisen kanssa osallistumisen 4 Nationsiin?
- Jälleen yksi Leijonien superturnauksen NHL-mies loukkaantui
- Miro Heiskaselle pitkä poissaolo
- Rasmus Ristolaisesta tipahti huonoja uutisia
- Lähde: Tappara-puolustajan maisema vaihtumassa – on lähellä sopimusta uuteen seuraan
- Colorado-GM rikkoi hiljaisuuden Mikko Rantasen kaupasta: ”Tiesimme, että se olisi…”
- Urheilucast: Kärpiltä jättikaappaus kilpailijan leristä – saa Liigan kovimman palkkapussin
- Lähde: Kärpät jysäytti kovan hankinnan puolustukseen!
- E-S: SaiPa menettää tähtivahvistuksensa kesken kauden!
- Maajoukkuehyökkääjän Liiga-sopimus purettu – ”Paras vaihtoehto”
- Liiga-seura purki pitkäaikaisen maalivahtinsa sopimuksen!
- 35 miljoonan dollarin NHL-floppivahdille lähtöpassit
- Liigan jäähypörssin kärkimies löysi uuden joukkueen!
- Lehtitieto: Kärpät kilpailee toisen Liiga-seuran kanssa samasta pelaajasta
- Kiekko-Espoo puolustajan sopimus purettu pelaajan aloitteesta: ”Onnea uusiin haasteisiin”