Suomalaisjoukkue rustasi jatkot liigataustaisen hyökkääjän ja maalitykin kanssa: ”Ehkä ensi kaudella kehtaa jo tuulettaakin maalejansa”

Mestiksen mestaruutta kauden 2018-19 päätteeksi juhlinut Ketterä tiedotti kotisivuillaan, että se on tehnyt neljä uutta pelaajasopimusta ensi kaudelle. Pahveista kolme on jatkosopimuksia ja neljäs uusi.
Hyökkääjät Roope Mäkitalo, Arttu Rämö ja Jesse Hallikas jatkavat seurassa yhden vuoden lapuilla. Uutena pelaajana Imatralla nähdään Jokerien nuorista tuleva puolustaja Jami Hänninen.
Lahtelaislähtöinen Mäkitalo on pelannut Liigan puolella muutamia otteluita. Mestiksessä hän on tehnyt yhteensä 158 pelissä tehot 42+63=105 (+13).
– Roope oli kuluneella kaudella iso osa meidän erittäin vahvaa keskikaistaa ja osoitti erinomaista halua kehittyä pelaajana seuraavalle tasolle. Parhaimmillaan hän on erittäin viihdyttävä ja käänteentekevä pelaaja pelin sisällä, Ketterä-luotsi Maso Lehtonen sanoi.
Rämö puolestaan kiskoi päättyneellä kaudella jopa 19 maalia ja kaikkiaan 37 pinnaa (+16). Hänet hankittiin Mestikseen Lehtosen mukaan aikoinaan mustana hevosena.
– Rämö on itselle tuttu pelaaja Nuorten Mestiksestä, ja potentiaali oli tiedossa. Hän osoitti myös selkeää intohimoa omaa kehittymistään kohtaan, Lehtonen kehui erinomaisen peliälyn hyökkääjää.
– Hän pystyy tekemään poikkeuksellisia ratkaisuja kiekolla. Kun saadaan lisää voimaa runkoon kesän aikana ja hymyä huulille, niin ehkä ensi kaudella kehtaa jo tuulettaakin maalejansa.
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Liiga-faneille herkkua: Näin näet finaalin ilmaiseksi!
- Leijonista tuttu kolmikko juhlii Sveitsin liigan mestaruutta
- NHL-tähtihyökkääjä teloi rumasti Aleksander Barkovin
- Tässä USA:n 18 ensimmäistä pelaajavalintaa MM-kisoihin – 90 tehopisteen tähti mukana
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Urheilucast: HIFK valmistelee jymypommia – Jarmo Kekäläinen tähtäimessä!
- IS: Olli Jokinen matkalla HIFK:hon!
- Jättipommi: Olli Jokinen vaihtaa joukkuetta!
- Liigan floppiseuralle raju menetys: Supertähdet lähtee!
- Kärpät nappasi pelaajavahvistuksen Ässistä: ”Nopeat jalat ja terävä pää”
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Lehtitieto: Yli 600 SHL-ottelun hyökkääjä siirtyy Liigaan!
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran