Venäläispomolta karu arvio: koronavirus rokottaa KHL:ää kovalla kädellä?
Itäliiga KHL supistuu ensi kaudeksi ainakin yhdellä joukkueella, kun Admiral Vladivostok ilmoitti aiemmin viikolla jättävänsä ensi kauden väliin talousongelmien vuoksi.
Saman kaupungin jalkapalloseura FC Luch Vladivostok ilmoitti heti perään jättäytyvänsä pois maan jalkapallon toiseksi korkeimmalta sarjatasolta. Venäjän jalkapalloliiton kunniapuheenjohtaja Vjatseslav Koloskov uskoo kaksikon perääntymisen olevan vasta alkusoittoa seurojen vetäytymisille Venäjän urheilusarjoista.
– Jääkiekkoseuran ylläpitäminen on iso rahareikä. Admiralin kiekkoseura perustettiin erityisesti jääkiekon kehittämiseksi (paikkakunnalla). Valitettavasti vaikuttaa kuitenkin siltä, että tämä on vasta alkusoittoa. Vaikka haluammekin vedota joukkueiden sosiaaliseen merkitykseen, niin leivän ja sirkuhuvien välillä valittaessa leipä menee sirkushuvien edelle, urheilupomo kommentoi R-Sportille.
– Seurat, joilla on budjettiin pohjautuva rahoitus, ovat nyt kovilla. Budjetissa ei ole rahaa joko kauden lopussa tai ensi kauden alkaessa. Budjetit kasataan tuloista, joita ei koronaviruksen vuoksi nyt tule. Tämä on surullista mutta totta, Koloskov luo karun uhkakuvan Venäjän urheiluliigojen ylle.
KHL:n sisäpiiritoimittaja Igor Eronko kertoi myöhään keskiviikkona Suomen aikaa Admiralin tekevän näillä näkymin paluun KHL:ään kaudella 2021-22.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Sopimus purettu – Liiga-hyökkääjä vapaille markkinoille!
- KooKoo vahvistuu kanadalaispuolustajalla – ”Kokemusta kovista Euroopan sarjoista”
- Sidney Crosby loukkaantui – estääkö törmäys suomalaisen kanssa osallistumisen 4 Nationsiin?
- Jälleen yksi Leijonien superturnauksen NHL-mies loukkaantui
- Miro Heiskaselle pitkä poissaolo
- Rasmus Ristolaisesta tipahti huonoja uutisia
- Lähde: Tappara-puolustajan maisema vaihtumassa – on lähellä sopimusta uuteen seuraan
- Näin itänaapurissa reagoitiin IIHF:n päätökseen: ”Venäjällä on oikeus”
- Liiga-seuralle ikäviä uutisia – ruotsalaishyökkääjän kausi paketissa
- Jokerifanit saivat tarpeekseen – boikotti!
- Colorado-GM rikkoi hiljaisuuden Mikko Rantasen kaupasta: ”Tiesimme, että se olisi…”
- Lähde: Kärpät jysäytti kovan hankinnan puolustukseen!
- Urheilucast: Kärpiltä jättikaappaus kilpailijan leristä – saa Liigan kovimman palkkapussin
- E-S: SaiPa menettää tähtivahvistuksensa kesken kauden!
- Maajoukkuehyökkääjän Liiga-sopimus purettu – ”Paras vaihtoehto”
- Liiga-seura purki pitkäaikaisen maalivahtinsa sopimuksen!
- 35 miljoonan dollarin NHL-floppivahdille lähtöpassit
- Liigan jäähypörssin kärkimies löysi uuden joukkueen!
- Lehtitieto: Kärpät kilpailee toisen Liiga-seuran kanssa samasta pelaajasta
- Kiekko-Espoo puolustajan sopimus purettu pelaajan aloitteesta: ”Onnea uusiin haasteisiin”