Raju haaste! Leijonien kultavahdilla edessään kova kausi – taistelee peliajasta todellisen superkonkarin kanssa

Leijonien kevään 2019 maailmanmestari Jussi Olkinuoralla on tulevalla KHL-kaudella edessään suuri haaste.
Päättyneellä sesongilla Admiral Vladivostokin riveissä joukkueensa selkeänä ykkösveskarina pelannut Olkinuora joutuu uudessa seurassaan Metallurg Magnitogorskissa taistelemaan tosissaan peliajasta.
Kaivoskaupungin seuran maalia jo vuosia vartioinut kokenut, Venäjän maajoukkueestakin takavuosilta tuttu Vasili Koshechkin ei luopune paikastaan helpolla.
37-vuotias konkari on edelleen huippukunnossa ja nappasi päättyneellä kaudella kiekot 49 KHL-ottelussa upealla torjuntaprosentilla 93,3. Maaleja selän taakse tehtiin vain keskimäärin 1,94 ottelua kohden.
Metallurgin maalivahtitandemi näyttääkin paperilla erittäin kovalta.
Joukkuetta kaudella 2011-12 luotsannut kokenut venäläisvalmentaja Fjodor Kanareikin hehkuttaa Olkinuoran hankintaa vuolaasti.
– Olkinuora on loistava hankinta. Hänellä on allaan todella vahva kausi Admiralissa. Joukkue kamppaili hänen ansiostaan pitkään pudotuspelipaikasta ja olisi saattanut selvitä jatkoon ellei tämän kausi olisi keskeytynyt loukkaantumiseen, uskon hänestä tulevan erinomainen pari Koshechkinille, toteaa Kanareikin Izvestija-lehdelle.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Tappara jysäytti yllättävän jatkosopimuksen: ”Tämän sarjan kärkiyksilöitä”
- Urheilucast: Mikko Koivu valmentaa ensi kaudella Liigassa
- Mikko Rantanen liekeissä Coloradoa vastaan – pääsi viimein maalin makuun
- Mikä nöyryytys! Liigassa ennennäkemätön finaaliottelu
- Kärpät jää taakse – hyökkääjäjätti löysi uuden joukkueen!
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Pittsburgh Penguinsilta raju ratkaisu – jättinimi vapaille markkinoille!
- Tappara vahvistuu HPK:n pistelingolla – ”Tuo fyysisyyttä ja kamppailuvoimaa”
- Patrik Bartosak nähdään myös ensi kaudella Liigassa: ”Räiskyvä persoona ja hän tuo väriä kaukaloon sekä sen ulkopuolelle”
- Kiekko-Espoo kiinnitti 600 Liiga-pelin konkarin
- Urheilucast: Ilves ryöväsi toisen Liiga-seuran tehomiehen – kaksi hyökkääjää loikkaa kilpailijan leiriin
- Leijonille järkälemäinen vahvistus NHL:stä!
- Suomalainen huippuvahti: Ura ohi!
- Urheilucast: Micke-Max Åsten vaihtamassa uuteen joukkueeseen!
- Hämeenlinnassa puhaltavat muutoksen tuulet: nämä 11 pelaajaa jättävät HPK:n
- HS: HIFK näytti ovea kahdelle legendalle!
- Lähde: Kolossimainen puolustaja siirtyy Liigaan!
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- Lähde: Colorado jää taakse – kultaleijona palaamassa Eurooppaan
- Tapparalta hirmuvärväys! Vahvistuu tutulla moninkertaisella Suomen mestarilla