Ex-NHL-vahti vertasi Tuukka Raskin poisjääntiä omaan tilanteeseensa: ”Ei sama tasoero kuin minulla ja Kiprusoffilla”

Boston Bruinsin tähtimaalivahti Tuukka Raskin poisjäänti kevään pudotuspeleistä on ollut jääkiekkomaailman puhutuin uutispommi parin viime päivän ajan.
Mestaruutta tosissaan tavoittelevalla Bruinsilla on seuran onneksi heittää Raskin korvaajaksi 2,75 miljoonaa dollaria kaudessa tienaava luotettava kakkosvahti Jaroslav Halak.
Nykyisin TSN-kanavan asiantuntijana vaikuttava entinen NHL-vahti Jamie McLennan vertasikin itseironisesti tilannetta omaan pelaajauraansa, jolloin mies toimi Calgary Flamesissä silloisen supertähtivahti Miikka Kiprusoffin kakkosmiehenä.
– Tämä on valtava takaisku, koska Rask on huippuvahti ja yksi parhaista NHL:ssä, minkä vuoksi olettaisi, että tasossa on luvassa suuri pudotus. Mutta tästä ei ole kyse Halakin tapauksessa. Hän on 35-vuotias veteraani. Hän on ollut aloittava maalivahti NHL:ssä ja voittanut pudotuspelisarjoja, joten Bruins luottaa häneen. Tämän takia kakkosvahdille maksetaan 2,75 miljoonaa dollaria kaudessa. Tässä ei ole kyse samanlaisesta tasoerosta kuin Kiprusoffin ja McLennanin välillä, McLennan naureskeli.
McLennanin aktiivivuosina Calgaryssä Kiprusoff torjui käytännössä kaikki Flamesin runkosarja- sekä pudotuspeliottelut. Turkulaisen tilastoista löytyy 2000-luvun ensimmäiseltä vuosikymmeneltä peräti seitsemän peräkkäistä yli 70 runkosarjaottelun kautta.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ruotsille jymyvahvistus MM-kisoihin: ”Tehdään yhdessä taikoja”
- Mikko Rantanen kiusasi Coloradoa! Teki upean esityön voittomaaliin
- Patrik Laine vaikeuksissa NHL:n pudotuspeleissä – valmennukselta kova ratkaisu
- NHL:n taklaustilaston kärkinimi päättää pelaajauransa
- NHL-seura vapautti kuusi pelaajaa MM-kisoihin – yli sadan tehopisteen supertähti lähellä kisamatkaa!
- Sveitsiläisseura värväsi suomalaisvahdin Mestiksestä
- Lehti: Tappara vahvistuu Leijonat-tähdellä!
- MM-kultaleijona hirmuvireessä Tshekin finaaleissa – paukutti neljä maalia
- MM-kisayllätys: Ruotsin paidassa pelannut hyökkääjä vaihtaa maajoukkuetta
- KooKoo solmi jatkosopimuksen
- MTV: NHL:ssä pelannut suomalainen siirtyy Liigaan!
- I-P: Topi Rönnin suhteen tehtiin iso päätös
- Kärpiltä hirmukaappaus: Liigan supertähti haaviin!
- Huipputehot Ruotsissa takonut suomalaishyökkääjä palaa Liigaan – tässä uusi seura
- Jyrki Jokipakka vaihtaa maisemaa – iso Liiga-siirto vireillä!
- Lehti: TPS:n tähtihankinta paljastui flopiksi – tässä miehen uusi osoite!
- AL: Tappara esti Veli-Matti Savinaisen siirron – ”V*tutti kuin pientä eläintä”
- Leijonien MM-leiriryhmään muutoksia – kultasankari korvaa Liigan supertähden
- Lähde: Tehokas ruotsalaispuolustaja siirtyy Liigaan
- Lähde: TPS:stä lähtenyt Markus Nenonen löysi uuden seuran